banner

Męczący problem u dzieci

Autor: Agnieszka Daria Kula

Proszę o poradę. Moja córeczka 3 lata ma duże gazy. Co może być przyczyną? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Myślę, że warto przyjrzeć się diecie dziecka. Zbyt duża ilość produktów wzdymających w diecie może przyczyniać się do meczących gazów u dzieci. Do produktów wzdymających należą: nasiona roślin strączkowych (soczewica, soja, fasola, groch), warzywa kapustne, cebulowe, ogórki, seler, owoce, np. gruszki, śliwki, rodzynki, czereśnie; słodziki z sorbitolem.

Również duża ilość błonnika dostarczana wraz z dietą dziecka może powodować wzdęcia. Błonnik pokarmowy obecny jest w dużych ilościach w pieczywie pełnoziarnistym, warzywach strączkowych, owocach, owocach suszonych, orzechach.

Warto zwrócić uwagę czy córeczka pije odpowiednią ilość płynów. W ciągu dnia dziecko 3-letnie powinno wypić około 5-6 szklanek płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody niskozmineralizowanej, herbatek owocowych bez dodatku cukru. Soki należy podawać jedynie sporadycznie i wybierać te bez dodatku soli i cukru.

Przyczyną gazów może być także nieprawidłowa flora jelitowa. Warto wprowadzić do diety dziecka np. jogurty z probiotykami, czyli żywymi mikroorganizmamu, które po spożyciu wywierają pozytywny wpływ na organizm człowieka poprzez poprawę równowagi mikroflory jelitowej.

Czasem pośpiech w czasie posiłków lub duża ilość wody i napojów gazowanych w diecie powodują wzdęcia.

Niekiedy do wzdęć prowadzą silne przeżycia emocjonalne u dziecka, pasożyty przewodu pokarmowego, zbyt duża ilość witaminy C w organizmie, nietolerancja laktozy czy glutenu.

Trudno mi wskazać konkretną przyczynę gazów u Pani córeczki, ponieważ nie wiem jak wygląda jej dieta. Radziłabym obserwować córeczkę i przyglądać się po jakich produktach dolegliwości występują. Może warto udać się do dietetyka, który przeanalizowałby sposób żywienia córeczki. Dolegliwości na pewno nie należy lekceważyć.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Co powinniśmy wiedzieć o błonniku?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.