banner

Wody smakowe w diecie dziecka – pozytywny czy negatywny wpływ na rozwój?

Autor: Weronika Karbowska

Woda stanowi nieodłączny element życia człowieka - nasze ciało składa się z niej w 60%. Bierze ona udział w wielu procesach zachodzących w organizmie takich jak: utrzymanie stałej temperatury ciała, prawidłowe trawienie, wchłanianie produktów odżywczych oraz wielu innych. Niedobory mogą prowadzić do odwodnienia, co za tym idzie pogorszenia stanu zdrowia a nawet śmieci. Zaleca się spożycie wody w ilościach 1250 ml/dobę przez dzieci w wieku 1-3 lat, 1600 ml/dobę przez 4-6 latków oraz 1750ml/dobę przez dzieci w wieku 7-9 lat.

Aktualnie na rynku dostępna jest szeroka oferta wód smakowych dla dzieci. Charakteryzują się one specjalnie przystosowaną dla najmłodszych butelką do picia, wieloma kolorowymi elementami czy etykietami przedstawiającymi postacie z bajek i filmów animowanych. Jednym słowem, są to produkty bardzo atrakcyjne w oczach naszych pociech. Jednak czy wszystkie produkty dedykowane dla dzieci faktycznie mają korzystny wpływ na ich rozwój i zdrowie?

Gdy spojrzymy na etykiety wód smakowych poza składnikiem oczywistym – wodą, znajdziemy też wiele związków, które nie odgrywają pozytywnej roli w żywieniu dziecka, nie zawierają składników odżywczych a tym samym nie wpływają na prawidłowy rozwój twojej pociechy. Należą do nich: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje słodzące, aromaty, regulatory kwasowości takie jak kwas cytrynowy oraz substancje konserwujące – benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Wymienione substancje mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, cukrzycy, nadwagi i otyłości a także problemów z prawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego.

Czy wiesz, że w 3 litrach wody smakowej znajduje się tyle samo cukru co w 230g Nutelli?

Czy niezbędne jest wprowadzanie do diety naszego dziecka takiej ilości cukru? Odpowiedz brzmi NIE! Lepszym pomysłem będzie stworzenie własnej, zdrowej wody smakowej. Jest to dziecinnie proste a przy okazji możesz nauczyć swoje dziecko tworzenia zdrowych produktów, które wymagają minimalnego nakładu pracy.

Jak zrobić domową wodę smakową?

Woda

- nisko- bądź średnio zmineralizowaną

Dodatki smakowe

- ulubione owoce: maliny, truskawki, kiwi, ananas, cytryna, melon, pomarańcza

- warzywa: ogórek

- zioła: mięta, szałwia


1. Zmieszaj ulubione składniki.

2. Wstaw do lodówki na kilka godzin by woda przeszła smakiem owoców.

3. Ciesz się pyszną wodą bez zbędnych dodatków!

mgr inż. Weronika Karbowska

Dietetyk

Bibliografia:

1. Jessa J., Hozyasz K. 2017. Ocena spożycia wód smakowych przez dzieci kierowane do oddziału pediatrycznego. Pediatria Polska. 92, 401-405.

2. Jarosz M. 2017. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa.

3. https://krokdozdrowia.com/naturalne-wody-smakowe-8-pomyslow/

Przeczytaj także: Kisiel i budyń z torebki w diecie dziecka?

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.