banner

Posiłki uzupełniające w diecie 5,5 miesięcznego dziecka

Autor: Monika Hajduk

Córka ma 5,5 miesiąca (karmienie piersią). Dostaje obiadek - zupkę warzywną i na kolację kleik z owocami. Chciałabym zapytać kiedy mogę wprowadzić kolejne posiłki, tzn. śniadanie, drugie śniadanie, deserki i co mogłoby to być? Będę wdzięczna za odpowiedź.


Witam,
Zgodnie z aktualnym (2007) modelem żywienia niemowląt karmionych piersią Zobacz posiłki uzupełniające powinny być wprowadzane w 7 miesiącu życia. Nie wcześniej niż w 5 i nie później niż w 6 miesiącu życia dziecka powinien być natomiast wprowadzony gluten. Zaleca się wprowadzenie niewielkiej ilości glutenu np. kaszka lub kleik zbożowy glutenowy (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym, także zupkach jarzynowych. Kaszę manną najlepiej ugotować na wodzie i dodać do przecieru.

Dopuszczalne jest jednak początkowe podawanie glutenu (zwłaszcza gdy dziecko ma tendencję do alergii) 1x dziennie, w bardzo niewielkiej ilości, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml jako dodatek do pokarmu kobiecego, zamiast przecieru jarzynowego. Pokarm matki z dodatkiem kaszki glutenowej najlepiej podawać łyżeczką. Po rozpoczęciu wprowadzania glutenu zaleca się kontynuowanie karmienia piersią minimum przez okres 2–3 miesięcy. Takie stopniowe wprowadzanie małych ilości glutenu do diety dziecka sprawia, że układ odpornościowy „uczy się” nie odpowiadać na tę substancję. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko choroby trzewnej we wczesnym i prawdopodobnie w późniejszym dzieciństwie. Udowodnione jest, że karmienie piersią w okresie wprowadzania glutenu i wydłużanie okresu karmienia piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby trzewnej.

Dziecko w wieku 5,5 miesiąca powinno być karmione piersią na żądanie, natomiast posiłki uzupełniające powinny stanowić uzupełnienie i częściowo je zastępować. U dziecka w takim okresie życia jako obiadek można podać przecier jarzynowy z dodatkiem glutenu, kolację może imitować przecier owocowy lub warzywny, resztę posiłków powinno jeszcze stanowić mleko matki.

Od 7 miesiąca życia można wprowadzać większą ilość posiłków uzupełniających. Na obiad można dziecku podać zupkę jarzynową lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (2 razy w tygodniu), bez wywaru, z kleikiem glutenowym i 1/2 żółtka co 2 dzień. Kolację może stanowić kaszka lub kleik zbożowy glutenowy lub bezglutenowy. W między czasie (np. II śniadanie) można podać dziecku przecier lub sok owocowy, jednak nie w większej ilości niż 150g. Od 7 miesiąca zatem dieta dziecka będzie bardziej przypominać posiłki stanowiące drugie śniadanie, obiad, kolację. Cały czas karmienie piersią (jeśli to możliwe) może stanowić uzupełnienie diety.

Od 10 miesiąca zgodnie z modelem dieta dziecka będzie rozszerzana o nowe produkty.

Pomysły na posiłki dla dziecka w 5 miesiącu życia i w wieku późniejszym znajdzie Pani na naszej stronie internetowej w zakładce Przepisy Zobacz przepisy.

Pobierz: Aktualny (2007) model żywienia niemowląt karmionych piersią:

Pozdrawiam,

mgr Monika Hajduk
Dietetyk

Przeczytaj także: Ja przygotować pierwsze stałe posiłki w domu?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.