banner

Czy moje dziecko przybiera za dużo na wadze?

Autor: Alicja Hojda

Mam pytanie odnośnie diety dziecka. Mam 10 miesięczną córkę waży jakieś 10,5kg i ma jakieś 80cm wzrostu, ogólnie zdrowa. Jest uczulona na różne pokarmy np. marchewkę, produkty mleczne (jeszcze jak ją karmiłam zostało to stwierdzone, dlatego od 8msc dostaje Bebilon pepti 2). Owoce typu brzoskwinie i innych nawet nie próbuje podawać bo co złapię za coś nowego to kończy się różowymi policzkami a przy mocniejszych alergenach wysypkami. Jej dieta to: śniadanie: godz. 6-7 Sinlac na wodzie (50g kaszki na 150ml wody) z 2-3g kaszki manny ugotowanej na wodzie drugie śniadanie mleko od 150-180ml więcej nie wypija 14.00 obiad słoiczek 125-135g (szpinak z ziemniakiem lub dynia z ziemniakiem lub kurczak w kremie z jasnych warzyw czasem do słoików bezmięsnych dodaje indyka (maleńki słoiczek dziele na 3 dni) czasem dostaje przeze mnie ugotowanego buraka ziemniaka, pietruszkę i pół żółtka - ale to raczej nie chętnie je kolejny posiłek godzina 17-18 kleik na mleku z połową słoiczka owoców jakieś 120g - ale zjada może 2/3 porcji a na kolacje mleko modyfikowane i tu potrafi wypić 210ml(i tak naprawdę często chciała by więcej ale jej oczywiście nie daje) W ciągu dnia nie otrzymuje żadnych przekąsek i pije tylko wodę, żadnych soków, a wciąż tyje. Czy to jest normalne ona tyje około 1kg do 1,5kg msc ??? Lekarze mówią ze niemowlaków się nie odchudza, ale ja nic nie mowię o odchudzaniu, tylko córka chyba powinna mniej troszkę tyć? Rozwija się prawidłowo. Rusza sie przez cały dzień nie licząc 2 drzemek i jednego lub 2 spacerów dziennie. Gdy jej się troszeczkę pomoże to juz stoi przy meblach, lubi pływać i naprawdę dużo sie rusza. Zwiedza całą podłogę. Tylko dlaczego ma taki duży brzuszek ? Czy ona je za dużo? Czy daje jej jakieś puste kalorie? Proszę o radę.

Witam,

zacznę od podkreślenia, że masa ciała nie jest jedynym wyznacznikiem tego, że niemowlę zbyt dużo lub zbyt szybko przybiera na wadze. Pani córka ogólnie jest dużym dzieckiem (wzrost dużo powyżej 97 centyla, a masa ciała powyżej 90 centyla). Różnica wzrostu i masy ciała na siatce centylowej jest niewielka, co oznacza, że maluch przybiera na wadze stosownie do wzrostu. Jeśli taki przedział utrzymywał się od pierwszych miesięcy, to już zupełnie nie ma powodu do obaw. Normy dla niemowląt (zarówno żywienia, jak i przybierania na masie) są określane w odniesieniu do średniej populacji, a przeciętnie 10-miesięczne dziecko mierzy 73 cm . Każde dziecko rozwija się jednak w swoim własnym tempie i ma swoje własne potrzeby żywieniowe, które mogą się różnić od proponowanego schematu. Pani córka jest sporo większa od rówieśników, więc normalne, że przybiera więcej. Jeśli rodzice są wysocy, to jak najbardziej można się spodziewać, że maluch od pierwszych miesięcy będzie „wysoko” na siatkach centylowych.

Okrągły brzuszek i fałdki są normalne i z pewnością zmniejszą się wraz z postępującą nauką chodzenia, a później biegania. Pediatrzy mają rację: jakiekolwiek odchudzanie dziecka, a tym bardziej niemowlęcia może jedynie zaszkodzić. Z podanego jadłospisu wynika, że dziewczynka nie zjada więcej niż niecałe 700 kcal w ciągu doby. Jest to prawie tyle, ile nakazują normy żywienia dla niemowląt w tym wieku. Schemat żywienia proponuje jeszcze większe porcje na posiłki niż te, które zjada Pani córka. Nie ma tu absolutnie mowy ani o zbyt dużej ilości jedzenia, ani o „pustych kaloriach”.

Duży brzuszek może jednak oznaczać, że maluch ma wzdęcia, a to najczęściej oznaka alergii bądź nietolerancji pokarmowej. Pisze Pani, że dziecko jest alergikiem, więc całkiem prawdopodobne, że któryś składnik diety jej nie służy, nawet jeśli na skórze tego wyraźnie nie widać. Warto poobserwować czy po jakichś konkretnych produktach (daniach słoiczkowych) dziecko czuje się gorzej, np. jest bardziej niespokojne, źle śpi, ma częstsze gazy i rzeczywiście większy brzuszek. Drogą eliminacji można dojść do konkretnego składnika, który dziecku nie służy. Więcej o diecie w alergii pokarmowej może Pani przeczytać tutaj: oraz w innych artykułach na naszej stronie.

Jeśli jednak masa ciała dziewczynki i tempo przybierania na wadze Panią bardzo niepokoją, to radzę udać się do innego pediatry, który niezależnie oceni stan zdrowia dziecka, być może zleci dodatkowe badania. Uważam mimo wszystko, że nie ma powodu do niepokoju. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i być może córeczka niebawem „zwolni” i zacznie dorównywać rówieśnikom.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Nowalijki

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.