banner

Co podawać dziecku do jedzenia, kiedy odmawia picia mleka?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam! Moja 8 miesięczna córeczka nie chce jeść produktów mlecznych. Próbowałam podawać jej różne mleka, kaszki, jogurty, deserki z jogurtem, lecz wszystko bezskutecznie... Córeczka zdąży tylko posmakować, później wszystko wypluwa i nie chce spróbować ponownie. Do tej pory karmiona była piersią, od około dwóch tygodni jadła tylko w nocy, a od dwóch dni nawet nie chce jeść nocą. Martwię się by nie miała niedoborów wapnia. Co mogę jej podawać by wzbogacić jej dietę? Od kiedy mogę spróbować podawać dziecku twaróg?

Witam, może być wiele przyczyn odmawiania jedzenia przez dzieci. Być może Pani córeczka została zbyt gwałtowanie odstawiona od piersi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, nie tylko dlatego że skład mleka matki jest najbardziej odpowiedni pod względem wartości odżywczych dla rozwijającego się maluszka, ale również dlatego że
w czasie karmienia rodzi się naturalna więź między matką a dzieckiem. Może Pani dziecku brakuje właśnie takiej bliskości.

Dzieci nie zawsze są zadowolone z wprowadzanych do ich jadłospisu nowości. Produkty mleczne, które Pani zaczęła podawać córeczce mają inny smak niż Pani mleko. Może maluszek potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić. Na pewno nie należy zmuszać dziecka na siłę, tylko cierpliwie i konsekwentnie proponować dania mleczne. Nie wolno zrezygnować z podawania dziecku mleka i jego przetworów. Dostarczają one bowiem dziecku wapnia, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Poza tym przetwory mleczne są źródłem pełnowartościowego białka, które służy jako budulec szybko rozwijającemu się organizmowi.

Może Pani spróbować podać dziecku na początku Pani mleko zmieszane z mlekiem modyfikowanym i stopniowo zwiększać proporcje. Owoce można zmiksować z mlekiem i podać w postaci mleka smakowego, do kaszki dodać owoce ze słoiczka, na rynku dostępne są jogurciki dla maluchów od 6. miesiąca życia, włączyć do jadłospisu kaszki bezmleczne wzbogacone między innymi w wapń. Warto próbować różnych metod. Tak naprawdę dziecko musi czasem kilkanaście razy spróbować jakiegoś produktu czy potrawy, aby się przekonać do jego smaku.

Jogurt, kefir, twarożek można wprowadzić do diety dziecka dopiero w 11. miesiącu życia. Należy pamiętać, aby wybierać produkty naturalne, bez dodatku konserwantów i cukru.

Produkty, w których również znajduje się wapń to: żółtko jaja oraz ryby, szczególnie morskie. Warzywa, które są bogate w ten pierwiastek to np.: brokuły, brukselka, boćwina, buraki. Należy jednak mieć na uwadze, że wapń jest najlepiej przyswajalny z produktów mlecznych.

Proszę zwrócić uwagę czy Pani córeczka nie ma np. infekcji na dziąsłach. Dzieci w takiej sytuacji również odmawiają jedzenia, ponieważ sprawia im to ból, podobnie jak w czasie ząbkowania. Jeżeli zauważyłaby Pani jakieś zmiany w jamie ustnej u małej, należy zwrócić się z tym problemem do pediatry.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Wstręt do jedzenia

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.