banner

Ząbkowanie i problemy z jedzeniem

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam panią bardzo proszę o poradę jak karmić córeczkę ma roczek i 8 m-cy w chwili obecnej jest po 3 dniach biegunki wodnej z powodu ząbkowania. Dużo pije, ale
z jedzeniem nie jest dobrze. Jedynie 120 ml mleczka 2x w nocy i 2 x w dzień - teraz w czasie choroby ogólnie też nie je dużo. Córeczka waży niecałe 12 kg jest szczuplutka. Bardzo panią proszę o poradę, bo już nie wiem jak ją karmić. Lekarz twierdzi że jest dobrze, że mieści sie w tych dobrych centylach- jak sie urodziła ważyła 3340. Będę wdzięczna za poradę, dziękuję i pozdrawiam. Anna ze słupska.

Okres ząbkowania- jak powinna wyglądać dieta

Dziecko jest już w takim wieku, że spokojnie powinno przespać noc. Nie powinno się dokarmiać dzieci w nocy, bo sprzyja to próchnicy zębów. Dzieci w czasie ząbkowania często tracą apetyt, są płaczliwe, rozdrażnione, może wystąpić u nich biegunka. Maluchy mogą odmawiać jedzenia produktów rozdrobnionych, z którymi wcześniej dobrze sobie radziły. Na czas ząbkowania dobrze jest wrócić więc do podawania pokarmu w formie papek, o bardziej gładkiej konsystencji. Potrawy można lekko schłodzić w lodówce, ulgę może przynieść również częste podawanie chłodnych płynów.

Jeżeli maluch źle znosi ząbkowanie i ma podwyższoną temperaturę należy zwrócić się do lekarza, gdyż tylko on może przepisać dziecku leki na ząbkowanie. Żeby ulżyć maluchowi można kupić mu gryzaczki ze sprężystej gumy lub smarować dziąsła specjalnym żelem.

Żywienie w czasie trwania biegunki

Jeżeli dziecko ma biegunkę należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość płynów, żeby zapobiec odwodnieniu. W zapobieganiu i leczeniu odwodnienia nie należy stosować soków owocowych, coca-coli, napojów gazowanych. Zawierają one bowiem dużą ilość cukru, są więc hiperosmolarne i mogą spowodować biegunkę osmotyczną nasilającą utratę wody wraz ze stolcem. Obecnie zaleca się po skutecznym zakończeniu nawodnienia (3-4 godziny) przejście na stosowanie normalnej diety przed wystąpieniem biegunki. W diecie powinny więc znaleźć się: pokarmy zawierające węglowodany złożone (pieczywo, makaron, ryż, kaszki), produkty mleczne (mleko modyfikowane junior, kefiry, jogurty, twarożek), chude mięso, owoce i warzywa.

Dieta dziecka po 1. roku życia

Dieta dziecka po 1. roku życia nie może opierać się tylko na mleku, nie zaspokoi ono w pełni zapotrzebowania rozwijającego się młodego organizmu na składniki odżywcze, a także witaminy i składniki i mineralne. Konieczne zatem jest podawanie dziecku normalnych posiłków: obiadków, deserów, kanapek, zupek. W zasadzie dieta dziecka po 1. roku życia przypomina dietę osoby dorosłej, musi być jednak lekkostrawna, potrawy nie powinny być ostro przyprawione. Nie pisze Pani dokładnie jak wygląda taki typowy jadłospis dziecka, od jak dawana dziecko nie ma apetytu, trudno jest mi więc określić jakie mogą być tego przyczyny (oprócz ząbkowania).

Jeżeli dziecko ma problemy z apetytem po pierwsze radziłabym uregulować pory posiłków. Należy podawać 4-5 posiłków, niewielkich objętościowo w regularnych odstępach czasu. Codziennie w miarę o tych samych porach. Między posiłkami należy unikać podjadania, bowiem dziecko może potem odmawiać spożycia głównych posiłków, ponieważ nie będzie głodne. Proszę pamiętać, że dziecko po 1. roku życia ma dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne od osoby dorosłej, porcje posiłków muszą być więc dostosowane do jego wieku.

W diecie proszę ograniczyć ilość słodkich soków. Duża ilość cukru w diecie nie tylko rozregulowuje apetyt dziecka, ale sprzyja nadwadze, otyłości, prowadzi także do próchnicy zębów. W ciągu dnia dziecko nie powinno dostawać więcej niż 150g soków/przecierów owocowych. Pragnienie należy gasić wodą niskozmienralizowaną lub herbatkami owocowymi czy ziołowymi, które dziecko zna z 1. miesiąca życia.

Należy zadbać o urozmaiconą dietę, proponować dziecku różne produkty, nie zrażać się ewentualną odmową. Małe dzieci zanim zaakceptują nieznany im produkt, często trzeba go zaproponować im nawet kilkanaście razy. Jeżeli dziecko kategorycznie odmawia próbowania nowości, można mieszać nowy produkt, z tym akceptowanym przez malucha, stopniowo zwiększając proporcje.

Bardzo ważne jest, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość warzyw i owoców, które są bogactwem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Maluch powinien codziennie dostawać porcję warzyw i owoców, po 1. roku życia można podawać również surowe. Warzywa i owoce można mieszać z tymi ze słoiczka, dodawać do kaszek, przygotowywać desery mleczno-owocowe, musy/przeciery/ surówki warzwno-owocowe, itp.

Należy dbać o estetykę podanych potraw. Potrawy, które przygotowujemy powinny być kolorowe i apetyczne tak aby zachęcały dziecko do ich spróbowania.

Malucha nie wolno zmuszać do jedzenia, gdyż może to spowodować tym bardziej niechęć do proponowanego posiłku. Czasami wystarczy po prostu przeczekać i po pewnym czasie jeszcze raz zaproponować daną potrawę.

Dobrze jest dać dziecku możliwość wyboru, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Jeżeli dziecko nie ma ochoty na mięso, należy zaproponować mu np. jajko. W przypadku niechęci do spożywania warzyw, podać dziecku więcej owoców albo przygotować surówkę warzywno-owocową.

Masa ciała córeczki rzeczywiście znajduje się w dobrych centylach, jest między 50 a 75. Centylem wagowym. Jeżeli dziecko rozwija się dobrze, nie stwierdza się innych niepokojących objawów, nie należy się martwić tylko cierpliwie zachęcać maluszka do jedzenia. Dzieci w pewnym wieku mogą mieć mniejszy apetyt, nie tylko w czasie ząbkowania, ale także kiedy rosną i wszystko wokół ich ciekawi.

W artykule: "Dieta dziecka po 1. roku życia” znajdzie Pani informacje, jakie produkty z poszczególnych grup wybierać, a jakich unikać, żeby dieta dziecka była pełnowartościowa.

Produkty, które dziecko powinno spożywać w ciągu 1 dnia
Mleko- 600 ml (2,5 szkl.)
Ser- 15g (1 ½ łyżeczki serka homogenizowanego)
Mięso, wędliny, ryby- 45g (Plaster szynki (0, 2cm), plaster schabu (1, 2 cm)
Jaja- 3-4 szt./tydzień
Masło- 15g (3 płaskie łyżeczki)
Śmietana- 10g (1 łyżka)
Oleje roślinne- 12g (1 płaska łyżka)
Warzywa- 250g
Owoce- 200g
Ziemniaki- 60g (1 mały ziemniak)
Pieczywo mieszane- 60g (1 bułka, 2 cienkie kromki pieczywa)
Kasza/makaron- 30g (3 łyżki suchej kaszy)
Strączkowe, suche- 2g (śladowe ilości, jako dodatek do potrawy)
Przetwory owocowe, cukier, słodycze (nie są niezbędne w diecie dziecka) - 30g

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Krok po kroku jak radzić sobie z niejadkiem

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.