banner

Wprowadzanie warzyw i owoców

Autor: Alicja Hojda

Witam, czy według nowego schematu warto kierować się tabelkami odnośnie kolejności wprowadzanych warzyw i owoców (mają Państwo takie na stronie), czy lepiej kierować się sezonowością? Czy istnieją warzywa i owoce które powinno się wprowadzić na samym początku ? Dziękuję Joasia z Pułtuska.

Witam,

nowy schemat żywienia niemowląt jest zdecydowanie bardziej liberalny pod względem kolejności wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia. Podążamy za umiejętnościami i apetytem malucha, a nie za kalendarzem. Zdecydowanie zalecam kierowanie się sezonowością przy wyborze owoców i warzyw do jadłospisu dziecka. Mamy wtedy większą pewność, że nie zawierają one szkodliwych substancji konserwujących.
Nie jest jednak tak, że "stare" tabelki z kolejnością wprowadzania owoców do diety dziecka nagle stały się nieaktualne czy też błędne. Nadal mogą one stanowić podpowiedź przy rozszerzaniu diety, nie trzeba jedynie ściśle trzymać się podziału na kolejne miesiące życia dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlęcia zdecydowanie zaczynamy od warzyw. Im młodsze dziecko, tym powinny być one delikatniejsze i łatwiej strawne: marchewka, pietruszka, dynia, młody buraczek, młoda cukinia, ziemniak. Później stopniowo wprowadzamy kolejne warzywa.

Kiedy dziecko pozna już różne smaki i nową konsystencję posiłków przychodzi czas na owoce. Tutaj również lepiej zacząć od tych delikatniejszych: jabłko, dojrzała gruszka, banan, przetarte owoce jagodowe.

Nowości, tak jak poprzednio, należy wprowadzać pojedynczo, w mniejszych ilościach (3-5 łyżeczek) i obserwować reakcje dziecka na podawane pokarmy.

mgr Alicja Hojda-Dumania
Dietetyk


Przeczytaj także: Produkty uzupełniające w nowym schemacie

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl