banner

Nowalijki

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Witam,

Moja córka ma 9 miesięcy. Powoli rozszerzam jej dietę. Chciałabym do jej diety wprowadzić świeże warzywa sezonowe (np. botwinkę, kapustkę młodą, czy młodą włoszczyznę). Czy mogę? Czy teraz są jeszcze nowalijki? Czy nowalijki są zdrowe dla niemowląt i dla kobiet karmiących piersią – jeszcze karmię. Czy mogę sama jeść takie warzywa i czy nadają się one dla Zosi? Słyszałam, że wystarczy je dobrze umyć i obrać, czy to prawda? Pozdrawiam Ola.


Witam,

Każde warzywa, niezależnie od sezonu, należy dobrze umyć i obrać, aby nie zostawały na nich zabrudzenia fizyczne, jak pył i piasek oraz usuwamy w ten sposób część zanieczyszczeń chemicznych oraz biologicznych. W przygotowywaniu warzyw czy owoców dla dzieci należy pamiętać, że najbardziej wartościowe są te podawane na surowo. W następnej kolejności podajemy warzywa przygotowywane na parze lub krótko duszone, np. na patelni teflonowej pod przykryciem. Krótszy czas obróbki kulinarnej oraz mniejszy dostęp wody do przygotowywanych warzyw, pozwala nam zachować największą ilość wartości odżywczych.

Jeśli chodzi o nowalijki – we współczesnym świecie tak naprawdę nie można już stosować tego pojęcia. Są to warzywa, które pojawiają się pierwszy raz w danym roku. A w tym momencie każdy rodzaj warzywa możemy dostać w sklepie przez cały rok (mimo, że jego smak nie będzie tak wyśmienity jak w sezonie). Tak zwane nowalijki też bardzo często uprawiane są w szklarniach, nawożone, aby urosły szybciej, więc warto jest nawet kupować importowane pomidory (przywożone np. z Hiszpanii) mamy większą pewność, że były uprawiane w sposób naturalny. Zawsze wybierajmy świeże i zdrowo wyglądające warzywa i owoce. Nie należy podawać dzieciom produktów nadpsutych, lekko obitych, odkrojenie jednego miejsca spleśniałego nie znaczy, że usunęliśmy zagrożenie.

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka zostało omówione już w innych artykułach Żywienie od 9 miesiąca

Pozdrawiam,

Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Porady Ekspertów dotyczące diety niemowląt

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl