banner

Mleko krowie w diecie dziecka- kiedy i jak wprowadzać?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, jestem mamą 1,5 rocznej Ali. Ile porcji mleka modyfikowanego (Bebiko 3) powinna jej podawać? I kiedy mogę przejść na mleko krowie? Jakie mleko krowie mogę podać, zawartość tłuszczu. Dziękuję!

Witam, dziecku powyżej 1. roku życia zaleca się podawać 500-600 ml mleka w ciągu dnia. Oczywiście można np. zamiast 250 ml mleka podać taką sama porcję kefiru czy maślanki. Mleko krowie zaleca się, żeby wprowadzić do diety dziecka po 1. roku życia. Niemodyfikowane mleko krowie może bowiem nadmiernie obciążać organizm niemowlęcia białkiem, produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi. Ponadto może prowadzić także do niewłaściwej podaży węglowodanów i tłuszczów pod względem jakościowym i ilościowym, a także wywołać alergię.

Należy ostrożnie przechodzić z mleka modyfikowanego na mleko krowie, aby ewentualnie dostrzec niewłaściwą reakcję dziecka. Najlepiej zacząć od podania małej porcji mleka krowiego 1 raz w ciągu dnia. Jeżeli nie pojawi się reakcja, np. wymioty, biegunka, wysypka po kilku dniach można podać znowu mleko krowie, większą ilość lub np. 2-3 razy w ciągu dnia. Nie należy jednak rezygnować z podawania mleka modyfikowanego junior.

Nie należy mieszać mleka krowiego z mlekiem modyfikowanym, gdyż w razie ewentualnej biegunki czy wymiotów nie będzie Pani wiedziała co tak naprawdę jest sprawcą, mleko krowie czy mieszanka mleka krowiego z mlekiem modyfikowanym.

Dziecku po 1. roku życia nie można podawać mleka odtłuszczonego lub o obniżonej zawartości tłuszczu. Należy wybierać mleko o zawartości tłuszczu 2-3,2% i gotować na nim dania mleczne lub podawać do picia. Należy wystrzegać się mlek smakowych, mają one bowiem duży dodatek cukru.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Mleko pasteryzowane czy UHT. Które wybrać?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl