banner

Od 2 miesięcy karmię piersią. Czy powinnam wzbogacać moją dietę w jakieś szczególne składniki?

Autor: Monika Hajduk

Podczas karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na kilka składników odżywczych. Należą do nich głównie: białko, witamina A, folacyna (kwas foliowy), cynk oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Podczas laktacji zapotrzebowanie na białko jest większe o ok. 20 g w porównaniu do zapotrzebowania na ten składnik przed ciążą.

Tę dodatkową ilość białka można dostarczyć organizmowi spożywając w ciągu dnia dodatkowo np.:

• szklankę mleka + 1 jajo,
• szklankę mleka + 50 g chudego sera twarogowego,
• szklankę mleka + 50 g mięsa z indyka,
• 1 jajo + 2 plasterki polędwicy z piersi kurczaka,
• szklankę mleka + 2 plasterki szynki z indyka,
• 100 g świeżej ryby.

Ważne, aby białko pochodziło z produktów zwierzęcych, a więc z mleka i jego przetworów, mięsa, ryb i jaj.

Zapotrzebowanie na witaminę A wzrasta w okresie laktacji prawie dwukrotnie w stosunku do stanu przed ciążą. Jednakże kobiety rzadko mają problemy z pokryciem zapotrzebowania na ten składnik, bowiem wiele produktów spożywczych (np. margaryna) jest wzbogacanych w witaminę A. Jej bogatymi źródłami pokarmowymi są: wątroba, masło, jaja, ser, tuńczyk, a także papryka, marchewka, dynia i fasolka.

Niedobór kwasu foliowego, obok niedoboru żelaza, należy do najczęściej występujących niedoborów wśród kobiet w okresie ciąży. Najbogatsze w kwas foliowy są: warzywa liściaste (sałata, nać pietruszki, szpinak, jarmuż), brokuły, owoce cytrusowe, a także mięso, wątroba, drożdże, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe i kefir.

Dodatkowym źródłem cynku u kobiet karmiących mogą być: mleko i jego przetwory, mięso, produkty zbożowe z pełnego przemiału, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz warzywa i owoce.

W niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe bogate są: oleje roślinne, pestki ze słonecznika, tran, orzechy, kiełki pszenicy i ryby.

Odpowiednia podaż produktów mlecznych pozwoli pokryć zapotrzebowania na białko, wapń i witaminę D.

Niezależnie od witamin, które występują naturalnie w pokarmach, niekiedy warto przyjmować również preparat multiwitaminowy. O jego wyborze powinien zdecydować lekarz.


Monika Hajduk
Dietetyk

Przeczytaj także:
Jakie produkty są bogate w żelazo?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.