banner

Czy to na pewno skaza białkowa?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Moja córeczka za tydzień skończy dwa miesiące. Na policzkach miała trądzik noworodkowy po czym skóra zrobiła się szorstka jakby „kaszka”, na brwiach pojawiły się żółte strupki. Pediatra stwierdził, że to skaza na białko mleka krowiego. 4 tygodnie temu odstawiłam wszystkie produkty zawierające mleko. Bardzo delikatna kaszka na buzi utrzymuje się dalej, strupki znikają z okolicy brwi, natomiast pojawiły się na górnej części czoła. W takim razie czy to na pewno skaza białkowa. Na klatce piersiowej i brzuszku nie ma żadnych krostek. Proszę o pomoc.

Witam,

wskazana jest konsultacja Pani obserwacji z lekarzem. Ja jestem dietetykiem i mogę wypowiadać się tylko i wyłącznie na temat tego, jak powinna wyglądać dieta Pani i dziecka.

Skaza białkowa nie jest synonimem alergii na białko mleka krowiego. Skaza białkowa może być reakcją alergiczną nie tylko na mleko krowie, ale także na: gluten, ryby, jajka, owoce cytrusowe, orzechy, czekoladę.

Pisze Pani, że lekarz zalecił eliminację mleka, a więc stwierdził alergię na białko mleka krowiego. Dziecko uczulone na białko mleka krowiego może być jak najbardziej karmione piersią. Pokarm mamy jest wręcz najlepszy dla alergicznego maluszka. Jednak mama musi ściśle przestrzegać diety eliminacyjnej. Z diety mamy karmiącej należy wyeliminować wszystkie produkty zawierające białko mleka krowiego, a więc nie tylko mleko i jego przetwory (kefiry, jogurty, maślanki, twarogi, serwatka, sery żółte i topione, pleśniowe, ser feta, masło, śmietana, mleko w proszku, mleko skondensowane, itd.), ale także:

• gotową gorącą czekoladę, kakao przemysłowo produkowane
• pieczywo produkowane z dodatkiem mleka* (chałka, bułki maślane, rogaliki, pączki, krakersy, bułki pszenne, płatki śniadaniowe, pieczywo chrupkie)
• ciasta kremowe, ciastka, torty, lody produkowane z dodatkiem mleka, budynie instant, batoniki, czekolada mleczna, wafelki, herbatniki, gotowe kremy, cukierki takie jak krówki czy toffi
• masło, margaryny jogurtowe, śmietankowe, sosy do sałatek z dodatkiem mleka
• parówki, pasztety , hamburgery
• zupy i sosy typu instant, ketchup, musztarda, majonez, gotowe mrożone potrawy
• kapusta kiszona, ponieważ czasem ubijana jest z serwatką
• proszek do pieczenia- jest często produkowany na bazie mleka
• Uwaga: wołowina i cielęcina- w przypadku alergii na białko mleka krowiego mogą być źle tolerowane

Po częściowym lub całkowitym odstawieniu od piersi należy zacząć podawać dziecku hydrolizaty białkowe. O ich wyborze zadecyduje lekarz pediatra.

*Bardzo proszę uważnie czytać etykiety produktów spożywczych, śledzić dokładnie skład kupowanego produktu, bowiem często np. dodatek mleka znajduje się w artykułach spożywczych, w których się tego nie spodziewamy, np. parówkach, pasztetach, ciastkach, wyrobach cukierniczych, lukrach, pieczywie.
*Jeżeli skład produktów nie jest Pani dokładnie znany, lepiej z niego zrezygnować. Nawet niewielka ilość alergenu może bowiem zaprzepaścić wysiłek włożony w stosowanie diety eliminacyjnej.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta matki karmiącej - skaza białkowa u dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.