banner

Żywienie niemowlaka

Autor: Paulina Roziewska

Witam, Moja córka ma 9 miesięcy i karmię ją piersią. Słabo przybiera na wadze -jest na 3 centylu. Lekarka zaleciła wprowadzenie kaszek 2 razy dziennie na mleku modyfikowanym (teraz dawałam raz dziennie), więcej zupki oraz deserku. Powiedziała też że karmienie piersią mojej córce nie wystarcza (że niektóre dzieci tak mają). Pytała się jak długo córka je pierś. Powiedziałam, że około 5 minut z tym że jada często tak co godzinę. Czy to prawda, że po 6 miesiącu mleko moje to głównie służy do napicia a nie jako pokarm. Już się zastanawiam czy jej krzywdy nie robię karmiąc piersią. Choć tyle się mówi, że karmienie jest zdrowe, ale może są przypadki że jednak lepiej wybrać mleko modyfikowane. Będę wdzięczna za poradę. Magdalena W.

Pani Magdaleno,

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia. Dzięki niemu, dziecko ma większą odporność. Aby walczyć z bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami, toksynami musi otrzymywać przeciwciała. Poza tym mleko mamy jest lekkostrawne i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak przychodzi czas, kiedy mleko nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb maluszka. Dlatego należy rozpocząć wprowadzanie pokarmów uzupełniających. I tak jest zapewne w przypadku Pani córeczki. Wg. Zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 roku dzieci od 9. do 12. miesiąca życia powinny:

• otrzymywać 4-5 posiłków uzupełniających
• jeść zmiksowane lub drobno posiekane mięso, ryby, żółtko.

Początkowo podajemy porcję ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie dodanego do przecieru jarzynowego, którą zwiększamy stopniowo do 20 g pod koniec 1. r.ż. ryby 1-2 razy w tygodniu.
• rozgniecione gotowane warzywa i owoce
• posiekane surowe warzywa i owoce (jabłko, gruszka, pomidor, banan, melon)
• miękkie kawałki lub cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
• kasze, pieczywo
• jogurt naturalny, sery, kefir – po 11. miesiącu żucia 3 posiłki mleczne
• pełne mleko krowie* - po 12. miesiącu życia, jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 500 ml
• woda – 800 ml/dobę w drugim półroczu życia
• soki - 100%, przecierowy, bez dodatku cukru – do 150 ml na dobę (porcja łącznie z liczbą spożytych owoców)
• wielkość porcji 190 – 220 ml
• karmienie piersią na żądanie

Rodzaj rozdrobnienia pokarmów: Drobno posiekane lub rozdrobnione pokarmy oraz miękkie produkty podawane do rączki.

*Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających, nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczy przed 12. miesiącem życia.

Pamiętajmy, że Rodzic/opiekun decyduje CO dziecko zje, KIEDY I JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie niemowląt 9 miesiąc

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.