banner

Żywienie dziecka w 11. Miesiącu - Jak odzwyczajać od butelki?

Autor: Paulina Wieczorek

Przeróżne słyszymy opinie na temat terminu stosowania butelki. Nie rzadko taką, że dziecko nie powinno rozstawać się z butelką, aż do momentu, kiedy samo przestanie się nią interesować. Gdy rodzice nie zainterweniują w odpowiednim momencie - zdarzać się to może nawet do 5 roku życia. Niestety, sami wiemy, jak to bywa w praktyce. Jak ciężko jest nam samym odstawić coś, co bardzo lubimy. Im dłużej będziemy podawać dziecku różne napoje ulubioną butelką, tym trudniej będzie się z tym przyzwyczajeniem rozstać.

Eksperci zalecają odstawienie butelki do 1. roku lub jak najszybciej po 1. urodzinach:

- Po pierwsze: Podobnie jak z innymi nawykami okresu wczesnodziecięcego np. z przywiązaniem do smoczka, im szybciej wykorzenimy stare nawyki- tym dla nas i malucha lepiej. Pamiętajmy, że starsze dzieci charakteryzują się już większym uporem.

- Po drugie: gdy taki dwulatek nadal będzie lubił popijać z butelki, to grozi mu powstawanie próchnicy. Dzieje się tak za sprawą ciągłego narażania zębów na działanie cukru zawartego w mleku czy soku, stanowiącego świetną pożywkę dla bakterii. Zatem szybko mogą pojawiać się dziury w zębach mlecznych, dodatkowo pogarszające komfort jedzenia.

- Po trzecie: Obserwuje się, że dzieci pijące z butelki wypijają więcej płynów niż powinny, co odbywa się kosztem jedzenia. Spożywają mniej produktów stałych, ponieważ zwyczajnie nie mają na nie ochoty. W przypadku niechęci do jedzenia, wiemy co ją powoduje- brzuszki napełnione mlekiem lub przesłodzonym sokiem. Niekiedy po wypiciu soku jabłkowego mogą miewać również biegunki. W takiej sytuacji, dzieci jedzą znacznie mniej, co skutkować może licznymi niedoborami witamin i składników mineralnych w diecie.

- Czwarty argument, na to aby jak najszybciej oduczyć maluszka picia z butelki, to zmniejszona możliwość rozwijania zdolności ruchowych. Malec, który w jednej ręce przez większość dnia trzyma butelkę, ma tylko jedną wolną rękę na zabawę czy też ,,odkrywanie świata’’. Dodatkowo, mając ją w ustach, nie ćwiczy mówienia oraz niestety uniemożliwia sobie rozwinięcie prawidłowego zgryzu.

Wiadomo, że każde dziecko lubi swoją butelkę a odstawienie jej będzie dla niego pewną karą. Oto kilka rad dla rodziców, którzy postanowili ,,rozmówić ‘’dziecko z butelką i zaprzyjaźnić go z kubeczkiem:

- Wybranie odpowiedniej chwili:

Przede wszystkim dziecko, w tym momencie nie powinno być chore, bardzo zmęczone, głodne czy zestresowane. Rozdrażniony maluch źle zareaguje na zmiany.

- Stopniowe oduczenie:

Stopniowe, coraz rzadsze podstawianie butelki a zamiast niej kubeczka. Jedno karmienie butelką dziennie należy zamienić na karmienie z kubeczka. Po kilku dniach zamienić na jeszcze jedno karmienie. Znacznie łatwiej będzie w ciągu dnia, gorzej w porach wieczornych. Skuteczną metodą będzie również nalewanie mniejszej ilości mleka (mieszanki – dla dzieci poniżej 1. roku życia oraz mleka krowiego – dla starszych) do butelki a większe ilości do kubeczka. Sprytne będzie również, nalewanie do butelki samej wody, natomiast do kubka bardziej atrakcyjnego mleka czy soku. Tutaj należy być ostrożnym, aby dziecko wypijają odpowiednie ilości mleka czy mieszanki, ze względu na zawarty w nim wapń.

- Butelka poza zasięgiem wzroku:

Gdy nie będzie jej widziało, a karmienie będzie się odbywało z kubeczka, mniej będzie pragnęło butelki.

- Atrakcyjny kubeczek:

Powinien być w intensywnym kolorze, z ulubionym bohaterem dziecięcej kreskówki a może być nawet przezroczysty, tak aby mogło dziecko dostrzec kolor płynu, który będzie mu się najbardziej podobał.

-Bałagan:

Rodzice muszą być na to przygotowani, gdy maluch będzie opanowywał picie z nowego kubeczka. Powinno dać się mu poeksperymentować i pozwolić na samodzielne picie.

- Mniej mleka:

Dziecko, początkowo - po wprowadzeniu nowego ,,sprzętu’’ będzie mniej piło mleka. Gdy się przyzwyczai, zapewne ilość wypijanego mleka wzrośnie.

- Uczenie poprzez własny przykład – pokazywanie, że dorośli też piją z kubka.

- Pochwała:

Należy się maluchowi, za każdym razem, kiedy użyje kubeczka.

- Cierpliwość:

Takie odzwyczajanie od ulubione butelki nie nastąpi po jednym dniu. Należy przygotować się na cały proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Pamiętajmy, że czas nie ma znaczenia, gdy osiągnie się zamierzony efekt.

Każde prawie dziecko traktuje swoją ,ukochaną ‘’ butelkę jako jedynie źródło pożywienia, ale również i spokoju. Niejednokrotnie, tak jak w przypadku smoczka działa ona łagodząco na płacz dziecka. Dlatego, kiedy rodzice chcą wprowadzać po 1. roku zmiany w przyzwyczajeniach swojej pociechy, muszą dodatkowo jak najbardziej ją wspierać: często przytulać i bawić się z nim. Na pewno, stopniowo przyjmie ze spokojem i pełnym bezpieczeństwem nowe zwyczaje.

mgr Paulina Wieczorek
Dietetyk

Przeczytaj także: Zasady karmienia dziecka urodzonego przedwcześnie w warunkach domowych

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.