banner

Sposoby pozbycia się owsików u dzieci

Autor: Agnieszka Daria Kula

Proszę o pomoc. Mój synek 6 lat ma po raz kolejny owsiki. Czy zła dieta może być tego przyczyną? Będę wdzięczna za pomoc, bo już mi ręce opadają. Aldona W.

Po samodzielnym zdiagnozowaniu owsików u dziecka konieczna jest wizyta u lekarza. Proces leczenia obejmuje zarówno dziecko, jak i jego otoczenie. Jeżeli dziecko chodzi do przedszkola, inne dzieci także muszą zostać poddane kuracji, dlatego należy poinformować o tym fakcie opiekunów w przedszkolu. Rodzina może nie odczuwać jeszcze objawów, co nie znaczy że nie jest zarażona. Lekarz przepisze odpowiednie leki, prawdopodobnie też zaleci powtórzenie kuracji 2 lub 3 razy ze względu na to, że leki działają na dorosłe osobniki owsika, a nie na ich jaja. Powtórzenie kuracji gwarantuje także wytrucie owsików, które wylęgły się z jaj po przyjęciu leków.

Leki nie załatwią jednak wszystkiego. Należy bardzo dokładnie posprzątać, zdezynfekować i wywietrzyć cały dom, nie tylko wybiórcze przedmioty. Piżamy, bieliznę, pościel, ręczniki trzeba uprać w 90 st. C, najlepiej również przeprasować gorącym żelazkiem. Wyprać należy także pluszowe zabawki, zasłony, firanki, nakrycia itp. Przedmioty, których nie można uprać należy umyć pod bieżącą i gorącą wodą albo wyparzyć we wrzątku. Po odkurzeniu całego mieszkania worek z odkurzacza należy dobrze zabezpieczyć i wyrzucić. Dokładne sprzątanie mieszkania i wszystkich przedmiotów jest konieczne przy ponownej kuracji.

Dieta może pomóc pozbyć się pasożyta. Warzywa i owoce należy zawsze dokładnie umyć, nawet jeśli pochodzą one z przydomowego ogródka. Przed posiłkiem należy dopilnować, aby dziecko dokładnie umyło ręce. Włączenie do diety produktów bogatych w błonnik pokarmowy takich jak: ciemne pieczywo, grube kasze (gryczana, jęczmienna pęczak i perłowa), razowe makarony, dziki i brązowy ryż, nasiona roślin strączkowych, świeże warzywa i owoce przyspieszą perystaltykę jelit i pomogą pozbyć się owsików. Unikać powinno się węglowodanów prostych, m.in. białego pieczywa, pieczywa cukierniczego, słodyczy, słodkich napojów.

Sposoby zmniejszające ryzyko pojawienia się owsików:

-przestrzeganie zasad codziennej higieny
-obcinanie u dzieci paznokci, dbanie o to, żeby nie wkładały rąk do buzi
-dziecko powinno myć ręce przed posiłkiem, a także po każdej wizycie w toalecie i po zabawie
-dbanie o higienę dziecka: codzienna zmiana bielizny, regularna zmiana pościeli i ręczników, osobny ręcznik do buzi
-regularna zmiana ubrania
-dokładne mycie warzyw i owoców
-dieta bogata w błonnik pokarmowy, o minimalnej ilości węglowodanów przetworzonych

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Odbijanie po posiłku

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.