banner

Ryby w diecie dziecka

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam pytanie jaką najlepiej wybierać rybę dla trzylatka. Zastanawiam się czy sola, mintaj to dobry wybór. Karolina M.

Ryby są źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, D, z grupy B, jodu, żelaza, wapnia, kwasów tłuszczowych omega-3. Szczególnie polecane jest spożywanie ryb tłustych ze względu na zawarte w nich bezcenne kwasy omega-3. Kwasy te pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i siatkówki oka u dziecka. Poza tym wzmacniają odporność, poprawiają koncentrację i pamięć, obniżają stężenie złego cholesterolu (frakcji LDL cholesterolu) i triglicerydów, korzystnie wpływają więc na układ krążenia, działają przeciwnowotworowo, regulują ciśnienie krwi. Jest wiele korzyści wynikających ze spożywania ryb, jednak żeby z nich korzystać trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią ich ilość w diecie, ale także wybierać ryby o największej zawartości powyższych kwasów i odpowiednią obróbkę kulinarną ryb.

Kwasy omega-3 tracą swoje dobroczynne właściwości w wyniku smażenia. Poleca się więc ryby gotować w wodzie lub na parze, piec czy grillować.

Gotowe ryby w panierce, smażone czy paluszki rybne nie są zdrowe, ponieważ znajdują się w nich szkodliwe kwasy tłuszczowe trans, dużo soli, mąki, konserwanty i inne dodatki spożywcze. Zdarza się, że zawierają tylko około 30% ryby.

Lepiej zrezygnować z ryb w puszce, sałatek, ryb w słodkiej zalewie czy kupnych past rybnych. Jak się okazuje w nich również zawartość ryb często jest znikoma, zawierają za to dużo cukru, soli, tłuszczu i sztucznych dodatków. Jeśli już decydujemy się na zakup konserwy rybnej zawsze powinno się prześledzić skład takiego produktu i wybrać rybę w sosie własnym, w większych kawałkach i o największej procentowej zawartości ryby.

Ryby wędzone zarówno w sposób tradycyjny jak i przemysłowy mogą być spożywane sporadycznie. Do produktów wędzonych w nowoczesny sposób (przez niektórych uważany za zdrowszy), uważam że powinno podejść się z rezerwą. Taki sposób wędzenia jest stosowany dość krótko, w związku z czym nie można przewidzieć skutków spożywania żywności przetworzonej w ten sposób.

Młodsze i mniejsze ryby są zdrowsze, ponieważ zawierają mniej szkodliwych zanieczyszczeń i takie polecam wybierać.

Jakie ryby wybierać?

Znaczne ilości korzystnych kwasów tłuszczowych mają: łosoś, pstrąg, dorsz, morszczuk, sola, halibut, okoń, miecznik.

Najlepiej zaopatrywać się w ryby świeże, ewentualnie mrożone, przy czym te ostatnie mogą zawierać dużą ilość wody.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Błędy w żywieniu dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.