banner

Nietolerancja laktozy u 5 latka

Autor: Magdalena Uchman

Witam. Mojego 5 latka coraz częściej boli brzuch po wypiciu mleka. Czy może to oznaczać alergię? Dodam ze wcześniej wszystko było w porządku. Boje się nie dawać mleka aby syn nie miał niedoborów. Pozdrawiam Róża Z.

Jeśli do tej pory Pani syn pił regularnie mleko i nie wywoływało to u niego dolegliwości jest raczej mało prawdopodobne, że może być to alergia. Chociaż, aby być całkowicie pewnym najlepiej skonsultować się w tej sprawie z alergologiem, który przeprowadzi z Panią wywiad i jeśli będzie to konieczne zleci przeprowadzenie odpowiednich testów.

Złe samopoczucie po spożyciu mleka może też wywoływać nietolerancja laktozy. Ta nietolerancja pokarmowa jest spowodowana zaburzeniami trawienia laktozy. Laktoza jest dwucukrem, zawartym właśnie w mleku i jego przetworach. Objawy nietolerancji laktozy dają o sobie znać około 2 godzin po spożyciu produktu zawierającego laktozę. Skąd się biorą? W naszych jelitach występuje enzym-laktaza- który jest odpowiedzialny za rozkładanie laktozy do cukrów prostych z których jest zbudowana, czyli glukozy i galaktozy. Jeśli nie mamy tego enzymu lub jego ilość jest niewystarczająca, wtedy niestrawiona laktoza przechodzi do jelita grubego, gdzie jej trawieniem zajmuje się flora bakteryjna. Jest to związane z przykrymi dolegliwościami jakie można odczuwać wtedy po spożyciu mleka. Do objawów nietolerancji laktozy należą wzdęcia, przelewanie, wiatry, bóle brzucha, biegunki.

W celach diagnostycznych podstawową metodą jest próba prowokacji. Test ten umożliwia stwierdzenia zależności pomiędzy występującymi objawami, a spożywaniem laktozy. Próba eliminacji i prowokacji polega na całkowitym wyeliminowaniu laktozy (mleko i jego przetwory oraz produkty, które w swoim skaldzie mogą zawierać dodatek mleka, czy laktozy) z diety na około 2 tygodnie. Po upływie tego czasu należy ponownie wprowadzić produkty zawierające laktozę do diety. Inna metodą stosowaną do diagnostyki nietolerancji laktozy jest również wodorowy test oddechowy. Po zdiagnozowaniu nietolerancji laktozy należy zacząć stosować dietę eliminacyjną. Wtedy z diety wykluczamy mleko, produkty mleczne oraz inne produkty zawierające mleko np. niektóre rodzaje pieczywa. Wtedy trzeba również zacząć studiować etykiety produktów.

W przypadku osób z nietolerancją laktozy często zdarza się tak, że tolerują one pewne ilości mleka. Ciężko jednak stwierdzić jaka to będzie ilość w przypadku Pani syna, ponieważ jest to bardzo indywidualne i trzeba taką ilość ustalić trochę na zasadzie doświadczenia metodą prób i błędów. Poza tym część osób, która nie może pić mleka, dobrze toleruje natomiast fermentowane produkty mleczne tj.: jogurty, kefiry, maślanki itp. W fermentowanych produktach mlecznych jest znacznie mniej laktozy niż w czystym mleku ponieważ bakterie probiotyczne rozkładają ją. Poza tym w aptekach jest również dostępna laktaza w postaci kapsułek/proszku, którą przyjmuje się doustnie przed spożyciem posiłku zawierającego mleko lub dodaje się ją bezpośrednio do mleka chwilę przed spożyciem. Jednak tak jak wspomniałam na początku, powinna udać się Pani do lekarza w celu stwierdzenia przyczyn tych dolegliwości i wykluczeniu, alergii na białka mleka krowiego. Po postawieniu ostatecznej diagnozy z chęcią pomożemy w ustaleniu odpowiedniej dla Pani syna diety.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Zdrowe i smaczne jedzenie w przedszkolu

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.