banner

Niedobór wapnia w diecie dziecka

Autor: Agnieszka Daria Kula

Po czym mogę rozpoznać iż dziecko ma niedobór wapnia. Syn (4 lata) często choruje i ostatnio nie chce pić mleka (udaje mi się przemycić 1 porcję mleka 250 ml) Boję się o jego niedobry. Co mogę zrobić? Czy warto udać się po jakiś suplement diety? Pozdrawiam Olga.

Wapń z racji tego, że jest podstawowym budulcem kości i zębów odgrywa bardzo ważną rolę w diecie dzieci. 99% tego pierwiastka zmagazynowana jest w kościach i zębach. W pierwszych latach życia dzieci rosną najintensywniej. Rodzice i opiekunowie powinni więc zwrócić szczególną uwagę, żeby dieta dziecka była pełnowartościowa i zapewniała podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Niedobór w diecie wapnia może skutkować m. in. wadą postawy, w późniejszym okresie zaś rozwojem próchnicy zębów i osteoporozy. Lekarz może stwierdzić niedobór wapnia w organizmie dziecka dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań biochemicznych krwi lub wykonując zdjęcia rentgenowskie kości.

Dzieciom w 4. roku życia zaleca się spożywanie około 2,5 szklanki mleka dziennie, zamiennie z innymi produktami mlecznymi. W diecie powinny więc pojawić się kefir, jogurt naturalny bez cukru, mleko acidofilne, maślanka, sery żółte, twarogi i twarożki.

Mleko i produkty mleczne

100 g mleka odpowiada:

• 100 g jogurtu, kefiru, maślanki, mleka ukwaszonego
• 15 g sera twarogowego
• 30 g serka homogenizowanego
• 10 g sera podpuszczkowego i topionego

Jeżeli w diecie dziecka przez krótki czas nie będzie odpowiedniej ilości mleka i produktów mlecznych, nie powinno to wpłynąć negatywnie na jego zdrowie. Nie należy jednak rezygnować z zachęcania synka do spożywania mleka, z tym że podczas gorączki czy zakażenia bakteryjnego zaleca się rezygnacje z picia mleka na 1-2 dni. Jest ono bowiem wówczas idealną pożywką dla rozwijających się bakterii.

Jeżeli synek nie chce spożywać mleka w czystej postaci, może Pani przygotować lane kluseczki na mleku, koktajl mleczno-owocowy, kisiel mleczny, budyń, naleśniki z twarogiem, jogurt naturalny z musem owocowym czy płatkami zbożowymi, twarożek ze szczypiorkiem, zupy zabielać mlekiem lub jogurtem, itp. Możliwości na przemycenie mleka jest naprawdę wiele.

Jeżeli lekarz poprzez zlecenie odpowiednich badań nie stwierdzi niedoboru wapnia, nie ma powodu wprowadzania dodatkowej suplementacji. Proszę pamiętać, że witaminy i składniki mineralne organizm najlepiej przyswaja z produktów będących ich naturalnym źródłem.

Innym ważnym składnikiem, związanym z metabolizmem kości jest witamina D. Dobrym źródłem tej witaminy w codziennej diecie są: ryby, jajka, produkty mleczne, masło, pomocne mogą być również produkty wzbogacone w wit. D. Znacząca ilość tej witaminy jest uwalniana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych UV, dlatego warto zadbać o regularny aktywny wypoczynek dziecka na świeżym powietrzu.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Bóle wzrostowe u dzieci a odpowiednia dieta

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.