banner

Kabanosy w diecie dziecka

Autor: Magdalena Uchman

Czy kabanosy dobrej jakości są dobrym produktem dla rocznego dziecka? Mam na myśli sporadycznie i takie delikatne (niezbyt mocno przyprawione). Dodam że córka je lubi rzuć, może dużo tego nie zje ale lubi sobie pogryźć jak siedzi w wózku. Ewentualnie co może być zamiennikiem, co można zabrać na dłuższy spacer jak dziecko siedzi w wózku i nie ma możliwości aby samemu karmić. Pozdrawiam Karolina G.

Kabanosy to kiełbasa wytwarzana z mięsa peklowanego, które następnie jest suszone i wędzone. Kabanosy zaliczają się do produktów bogatokalorycznych, ponieważ zawierają dużą ilość tłuszczu. Ponadto zawierają dużą ilość soli oraz substancji dodatkowych takich jak konserwanty, aromaty, wzmacniacze smaku itp. Kabanosy są dodatkowo produktem ciężkostrawnym, a dieta dziecka w wieku 1-3 lata powinna być lekkostrawna i jak najbardziej naturalna. Należy również starać się aby ilość substancji dodatkowych w diecie małego dziecka była jak najmniejsza. Wszystkie te cechy kabanosów sprawiają, że nie są one dobrym produktem dla małego dziecka.

Zdecydowanie nie powinny być stałym elementem diety tak małego dziecka. Mogą być jedynie podawane bardzo sporadycznie. Jednak nawet podając dziecku kabanosy do czasu do czasu należy zwracać uwagę na ich skład. Najlepsze to te mało przetworzone lub przygotowywane tradycyjnymi metodami. Można również wybrać te z mniejsza ilością tłuszczu np. drobiowe. Dzieci bardzo lubią kabanosy, a rodzice chętnie je dzieciom podają zwłaszcza w okresie nauki gryzienia. Warto jednak wykorzystywać inne produkty do nauki gryzienia i żucia.

Inną sprawą jest wykształcenie prawidłowych nawyków żywienia i nauki jedzenia pomiędzy posiłkami. Dziecko powyżej pierwszego roku życia powinno spożywać 5-6 posiłków w ciągu dnia. Powinny to być trzy główne posiłki zaspokajające głód dziecka i 2-3 mniejsze. Główne posiłki powinny być większe objętościowo od tych pozostałych, powinny być także bardziej „treściwe”.

Według zaleceń, nie należy podawać dziecku jakiegokolwiek jedzenia na spacerach, podczas aktywności fizycznej czy oglądania telewizji, ponieważ dziecko jest wtedy skupione na innej aktywności, a nie na jedzeniu i nie kojarzy tego z porą posiłku. Jeśli wybiera się Pani na dłuższy spacer i posiłek wypada właśnie w trakcie spaceru, warto wziąć ze sobą coś pożywnego i pełnowartościowego. Na taki spacer można wziąć pokrojone w cząstki owoce, ugotowane lub surowe warzywa np. marchew, brokuł itp., jogurt naturalny (a do niego np.: owoce, biszkopty, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe), można przygotować wcześniej budyń, kisiel, czy nawet jakąś małą kanapkę z warzywami. A dopicia najlepiej zabrać zwykłą wodę, słabe napary herbatek owocowych, ewentualnie gęsty sok przecierowy bez dodatku cukru.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta wegetariańska u dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.