banner

Jadłospis 10 miesięcy

Autor: Alicja Hojda

Witam serdecznie, chciałabym prosić o ocenę jadłospisu mojej 10-miesięcznej córki. Około 6-7 córka jest karmiona piersią. O 9.00 je kaszkę na mleku modyfikowanym (najczęściej kaszka glutenowa na 200 ml mleka, z reguły zjada wszystko) i jest karmiona piersią. Na obiad (o 13.00) je rączką warzywa (fasolka szparagowa, marchewka, brokuły, ziemniak, kalafior - w różnych konfiguracjach) oraz miksowaną zupę z kawałkami warzyw i ryżem lub kaszą jęczmienną oraz łyżeczką oliwy. Do zupy jest dodawane gotowane mięso 4 razy w tygodniu i całe żółtko co drugi dzień. O 16 je deser - albo są to kawałki owoców, albo owoce ze słoiczka (mały słoiczek 125 g). Próbowałam jej podać jogurt w małych ilościach, ale podejrzewam alergię, więc go odstawiłyśmy. Po owocach córka jest karmiona piersią. Jeżeli zgłasza chęć, to je z piersi jeszcze około 18.30, jeśli nie, to już tylko kolacja około 19.30-20.00 (karmienie piersią plus 80-100 ml mleka modyfikowanego; córka jest karmiona systemem mieszanym). Przekąsek córka nie dostaje, sporadycznie kawałek bułki, ale częściej bułkę dostaje w czasie deseru lub śniadania (my wtedy też jemy śniadanie i córka je z nami przy stole tę swoją bułkę). Próbowała też grahamek i razowca. Będę wdzięczna za ocenę jadłospisu, oraz informację, kiedy powinnam wprowadzić dwudaniowy obiad i czy deser nie powinien być czymś wzbogacony. Z góry dziękuję i pozdrawiam, Karolina

Witam,

zaleca się, aby niemowlę między 9. a 12. miesiącem życia zjadało w ciągu dnia około 4 - 5 posiłków: 3 posiłki na bazie mleka i dwa uzupełniające: obiad z mięsem/rybą i warzywami oraz owoce. Jako uzupełnienie do posiłków mlecznych dodajemy kasze, pieczywo, a do jarzyn olej, oliwę bądź masło. W tym wieku dziecko może dostawać całe jajko, niekoniecznie w zupce, ale jako osobne danie, np. na miękko lub w postaci jajecznicy na parze. Naturalne przetwory mleczne (jogurt, kefir, twarożek) mogą być podawane w niewielkich ilościach już od siódmego miesiąca życia. Owoców nie powinno być więcej niż 150 g dziennie (łącznie z sokami).

Jeśli podejrzewa Pani alergię na mleko krowie, to w równym stopniu jak jogurt, szkodziłoby dziecku zwykłe mleko modyfikowane czy mleko z piersi, jeśli Pani sama spożywa produkty mleczne. Być może córka źle zareagowała na jakiś składnik dodatkowy jogurtu (należy czytać skład na etykiecie). Jeśli sytuacja się powtarza, warto skonsultować to z pediatrą lub alergologiem.

Pod względem jakościowym jadłospis dziecka jest prawidłowy. Wielkość posiłków dostosowujemy do apetytu malucha (sugerowana wielkość porcji to 190 - 220 ml). Liczba posiłków jest również odpowiednia. Optymalne odstępy pomiędzy nimi to około 3 godziny.

Dwudaniowy obiad nie jest obowiązkowy. Ważne, by dziecko dostało pełnowartościowy ciepły posiłek: jarzyny z gotowanym mięsem bądź rybą (15 - 20 g) z dodatkiem skrobiowym (ziemniak, kasza, ryż lub makaron) i dobrej jakości tłuszczem (1 łyżeczka na posiłek). Jeśli córka chętniej je zupy, to dotychczasowy schemat jak najbardziej można kontynuować. Zamiast żółtka podajemy dziecku całe jajko kilka razy w tygodniu (w zupie lub osobno). Jeśli natomiast chce Pani podawać dwudaniowy obiad, to należy pamiętać, by ilość zupy była niewielka lub rozdzielić obiad na dwa osobne posiłki w odstępie około 2 - 3 godzin.

Ilość mleka w diecie dziecka jest wystarczająca. O ile dziewczynka dobrze przybiera na wadze, to nie ma potrzeby uzupełniać niczym deseru (owoców), natomiast kolację można wzbogacić o naturalne kasze lub pieczywo z masłem i dodatkiem warzywnym (np. jarzyny do jedzenia rękami), tak by posiłek przed snem był bardziej sycący. Kaszki na mleku zawsze podajemy łyżeczką.

Podsumowując, dieta dziecka jest odpowiednia, nie powinny grozić jej żadne niedobory pokarmowe.

mgr Alicja Hojda-Dumania,
Dietetyk

Przeczytaj także: Kapusta kiszona i ogórki kiszone w diecie niemowlaka

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.