banner

Błędy w żywieniu dzieci

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam serdecznie, Nie wiem co mam robić:(. Mam 25 lat, jestem mamą 9 miesięcznego chłopczyka. Sprawa o której zaraz opowiem dotyczy mojej koleżanki, która ma córeczkę 8 miesięczną. Od mniej więcej 4 miesiąca życia tej dziewczynki jej mama podaje jej wszystkie posiłki tak jak je ona i jej partner. Np. pizza, krewetki w jakimś sosie, łosoś zapiekany w ziołach, herbata czarna z cukrem, biały chleb posmarowany pasztetem... długo by wymieniać:(. Boję się, że mała Ula będzie kiedyś bardzo cierpiała. Co mam robić? Pozdrawiam.

Witam,

opisany przez Panią problem wprowadzania pokarmów w niewłaściwy sposób jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Pani obawy o zdrowie i rozwój dziecka są jak najbardziej uzasadnione. Prawidłowo skomponowana dieta 8-mieięcznego dziecka diametralnie różni się od diety osoby dorosłej.

Według aktualnego modelu żywienia niemowląt karmionych piersią dziecko 8-miesięczne oprócz mleka mamy na żądanie powinno otrzymać posiłki uzupełniające:

• zupę jarzynową lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy
w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
• kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g

Aktualny model żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym:

• 1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml)
• 2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml)
• 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z ½ żółtka co drugi dzień i z gotowanym mięsem (10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu)
• 1 x kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g

Wielu rodziców źle się odżywia i przenosi własne nieprawidłowe nawyki żywieniowe na dietę dziecka. Opiekunowie często nie znają zaleceń żywieniowych przez co dieta ich pociech nie jest prawidłowo zbilansowana. Może warto zakupić dla koleżanki poradnik żywienia dzieci lub polecić portal internetowy zajmujący się tą tematyką.
Sprawa jest bardzo delikatna i takiego podejścia też wymaga. Pani ingerencja powinna być wyważona, żeby nie urazić koleżanki. Może ona bowiem odebrać Pani dobre chęci jako krytykę jej sposobu wychowania.

Przestrzeganie prawidłowych zasad żywienia jest bardzo ważne, zwłaszcza u tak małych dzieci. Żywienie dzieci powinno różnić się od żywienia osoby dorosłej, ponieważ u ludzi dorosłych procesy wzrostu i budowy organizmu są już zakończone, natomiast organizm dziecka dopiero się rozwija.

Nieprawidłowa dieta zwiększa ryzyko wystąpienia np. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów czy osteoporozy w wieku późniejszym. Koleżanka powinna być świadoma jakie konsekwencje niesie za sobą niewłaściwa dieta dziecka. Powinna poznać jak prawidłowo komponować posiłki dziecku, jak prawidłowo rozszerzać dietę w kolejnych miesiącach, jaka jest właściwa wielkość porcji, jakie techniki kulinarne stosować itd.

Proszę przedstawić koleżance konkretne argumenty, poparte opinią dietetyków i lekarzy. Może Pani na początku wytłumaczyć koleżance, dlaczego dieta 8-miesięcznego dziecka powinna być inna od diety osoby dorosłej. Dobrze, żeby pokazała Pani koleżance aktualny model żywienia niemowląt jaki został opracowany przez ekspertów ds. żywienia oraz kilka innych publikacji. Na pewno uwiarygodni to Pani stanowisko w tej sprawie.

Córeczka Pani koleżanki poznała już smak potraw słonych, ostro przyprawionych, tłustych, ciężkostrawnych. Delikatny smak zupki bez dodatków typu Vegeta czy gotowane mięsko może wydawać jej się teraz mdłe. Dziecko może zacząć grymasić i odmawiać zjedzenia zdrowych produktów. Należy uprzedzić o tym koleżankę i wytłumaczyć, że proces eliminowania złych nawyków żywieniowych może trochę potrwać, należy jednak być cierpliwym.

Moim zdaniem wskazane jest, żeby koleżanka udała się do dietetyka po kompleksową poradę dotyczącą zarówno jej diety jak i dziecka. Większa świadomość oraz wiedza jest podstawą do zmiany zachowań żywieniowych na prawidłowe.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie 8 miesięcznego niemowlaka


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.