banner

Żywienie 8 miesięcznego niemowlaka

Autor: Agnieszka Daria Kula

Dzień dobry, Mam prośbę o ocenę schematu żywienia mojego 8 miesięcznego synka. Obecnie jego menu wygląda następująco:
8:00 - karmienie piersią, 11:00 karmienie piersią, 13:00 obiadek albo zupka z mięskiem 150g ( raz w tygodniu ryba i połowa żółtka 2 razy w tygodniu), 15:00 karmienie piersią, 16:00 owoc ze słoiczka 130g albo jogurt raz w tygodniu, 17:00 karmienie piersią, 20:00 karmienie piersią, 23:00 karmienie piersią, 03:00 karmienie piersią, 06:00 karmienie piersią. Chciałabym powoli odzwyczajać maluszka od karmienia piersią, bo chcę go karmić tylko do roku. Również chciałabym ograniczyć karmienia nocne - w tej chwili syn je 2 razy w nocy. W jaki sposób urozmaicić mogę menu? Czy mogę wprowadzić kaszki - jakie będą najlepsze na początek? I czy jogurt mogę podawać codziennie? dziękuję serdecznie, pozdrawiam.

Według aktualnego schematu żywienia niemowląt karmionych piersią dziecko 8-miesięczne powinno otrzymywać oprócz mleka kobiecego (na żądanie) posiłki uzupełniające:

• zupę jarzynową lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy
w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
• kaszkę / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy (zaleca się, by produkty zbożowe wprowadzane w 1 roku życia były wzbogacane w żelazo)
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)

Nowe produkty wprowadza się (np. owoce, warzywa, kasze, mięso, w tym z ryb) kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka. Wprowadzając posiłki uzupełniające należy zaczynać od małych ilości, około 3-4 łyżeczki.

Najpierw karmi się dziecko mlekiem kobiecym, następnie po zakończeniu karmienia podaje inny posiłek. W przypadku dzieci, które odmawiają jedzenia i próbowania nowych produktów można zamienić kolejność.

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt jogurt naturalny, kefir, twarożek wprowadza się do diety dziecka dopiero w 11-12 miesiącu życia. Należy wybierać produkty naturalne, bez konserwantów i niesłodzone. Dość częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie dzieciom słodkich jogurtów czy deserów mlecznych. Takie produkty nie są zalecane w diecie dzieci do ukończenia 3 roku życia, a i starszym maluchom można takie produkty podawać sporadycznie, najlepiej w formie deseru. Słodkie przetwory mleczne zawierają duże ilości cukru, barwniki, aromaty i inne dodatki. Dieta dziecka powinna zaś zawierać produkty naturalne, jak najmniej przetworzone.

Jeżeli do tej pory nie wprowadziła Pani glutenu do diety dziecka proszę wstrzymać się z podawaniem dziecku kaszek glutenowych. Należy jednak włączyć do codziennego menu kaszki bezglutenowe, np. ryżową czy kukurydzianą. Najlepiej zacząć od włączenia do diety kaszek bez dodatków smakowych i sprawdzić jak organizm dziecka będzie tolerował nowy produkt. Lepiej także wybierać kaszkę bezmleczną. Można ją rozmieszać z wodą, własnym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Jeżeli synek będzie dobrze tolerował nowość, dla urozmaicenia można przygotować kaszkę owocową.

Jeżeli nie wprowadziła Pani glutenu do diety synka w 5-6. miesiącu proszę zaczekać z tym do 10.miesiąca. Zalecana początkowa ilość to 2-3 g produktu glutenowego na 100 ml. Jest to dawka ekspozycyjna, która przygotowuje organizm malucha do tolerancji glutenu. Czas ekspozycji wynosi 2 miesiące. Po tym czasie będzie mogła Pani podawać dziecku gluten bez ograniczeń. Na razie nie można więc podać 100ml kaszki manny lub innej kaszki glutenowej jako całej porcji.

Proszę pamiętać, jeżeli będzie Pani podawała więcej niż 100 ml przecieru, dawka kaszki glutenowej powinna być proporcjonalnie zwiększona.

Przestawienie dziecka na karmienie mlekiem modyfikowanym powinno następować stopniowo. Wybór mleka najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą. Proszę pamiętać, żeby mieszanki nie wprowadzać do diety w tym samym czasie co innego produktu. W sytuacji wystąpienia alergii nie będzie Pani mogła stwierdzić, który produkt ją wywołał.

Smak mleka modyfikowanego różni się od mleka kobiecego. Dziecko może na początku mieć trudności z przyzwyczajeniem się. Dobrze jest więc mieszać odciągnięty pokarm kobiecy z mlekiem modyfikowanym stopniowo zwiększając proporcje.
Można też na początku jedno karmienie zastąpić mlekiem modyfikowanym. Z czasem należy zastępować kolejne posiłki mieszanką.

Inną metodą odzwyczajania dziecka od karmienia piersią jest przystawienie malucha na kilka minut do piersi, aby zaspokoić jego pierwszy głód, a następnie podanie butelki. Ważna jest konsekwencja w działaniu i nie uleganie dziecku, kiedy płaczem próbuje wymusić karmienie piersią. Karmienie piersią zapewnia dziecku poczucie bliskości z matką, proszę więc zadbać aby maluch nie poczuł się odrzucony.

Dziecko, które budzi się w nocy nie zawsze tak naprawdę domaga się karmienia. Czasem chce poczuć bliskość mamy. Gdy synek się obudzi może Pani podać mu trochę wody, poprzytulać. Dobrze, żeby do dziecka które domaga się nocnego karmienia wstawał ktoś inny niż mama. Malucha należy uspokoić, dobrze żeby rodzic trzymał wtedy dziecko w innej pozycji niż ta, w której zazwyczaj jest karmione. W tym wypadku również ważna jest cierpliwość i konsekwencja.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Schemat żywienia w 8 miesiącu

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.