banner

Słabe przybieranie na wadze niemowlaka

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, mój synek urodził się w sierpniu z wagą 2900. Nigdy jakoś bardzo dużo nie jadł, jednak w ostatnich miesiącach trochę słabo przybiera na wadze i to mnie martwi. Obecnie ma 9,5 ms i waży niewiele ponad 8 kilo, waga od tygodni praktycznie ani drgnie. Proszę o ocenę schematu. Ilość jedzenia jest uzależniona od niego, ja bym dała oczywiście więcej, ale on po zjedzeniu pewnej ilości po prostu zaciska usta a potem zaczyna się denerwować.

7.30 mm z kleikiem ryżowym ok. 120 ml
11.00 kleik bez mleczny + pół słoika owoców ok150/170 ml
14.00 ok. 100 ml zupki warzywnej + pół żółtka, czasem z kaszką manną
15.30 ok. pół słoika obiadku warzywno mięsnego(czasem więcej)
17.30 kaszka ryżowa z owocami 120/150 ml
19.30 mm 150 ml + kaszka z kilku zbóż

Pomiędzy posiłkami dostaje przylepkę od chleba lub kawałek bułeczki z masełkiem, kawałki mięska upieczonego przeze mnie lub twarożek. Dodam, że te przekąski nie mają wpływu na apetyt synka, bez nich je takie same porcje posiłków. Do tego sporo wody do picia. Czy synek je wystarczające porcje?


W 10. miesiącu życia dziecko powinno otrzymywać:

• 3 x 220 ml mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, sucharki, biszkopty)

Posiłki obiadowe:

• 1x zupka jarzynowa z kaszką glutenową
• 1x jarzynka z gotowanym mięsem (15-20g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) i ½ żółtka,
z dodatkiem ziemniaka lub ryżu
*konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu

Deserki i soczki:

• Przecier owoce lub owoce kompot lub sok (najlepiej przecierowy)- nie więcej niż 150g

Schematem żywienia niemowląt warto kierować się podczas wprowadzania nowych posiłków do jadłospisu dziecka. Są to dane wzorcowe. Na ich podstawie może Pani układać jadłospis swojego dziecka, kierując się jego indywidualnymi potrzebami. Każde dziecko rozwija w swoim indywidualnym tempie i nie należy za wszelką cenę dążyć, żeby zjadało taką porcję posiłku jaką określa schemat. Jednak bilans składników diety (warzyw i owoców, posiłków mięsnych, produktów zbożowych, mlecznych) powinien być zgodny ze schematem. Pani dziecko rzeczywiście zjada za małe porcje w stosunku do swojego zapotrzebowania. Na pewno nie należy go zmuszać, gdyż to może pogłębić niechęć do jedzenia. Proszę spróbować zastosować się do podanych poniżej wskazówek, jednak uważam że wizyta u lekarza jest niezbędna. Pani dziecko znajduje się poniżej 3 centyla wagowego. Obszar siatki pomiędzy 3. a 97. centylem wyznacza granice normy. Centyl 97. – dzieci na tym centylu są bardzo wysokie i ciężkie, granicę dolną stanowi centyl 3. - dzieci niskie i o niskiej masie ciała. Gdy krzywa na siatce centylowej wznosi się systematycznie oznacza to, że dziecko rozwija się dobrze, w sposób harmonijny. Konsultacji z lekarzem wymaga: zmiana kanału cenylowego, a także duże dysproporcje pomiędzy centylem wzrostowym i wagowym, wynoszące ponad 2 kanały centylowe. Nie wiem jak dotychczas przebiegał rozwój Pani synka, czy masa ciała i wzrost utrzymywał się stale na tym samym kanale. Są dzieci, które jedzą mało i prawidłowo się rozwijają, wtedy nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli dziecko nie ma apetytu dłużej niż kilka dni (7-10 dni) i obserwuje się zatrzymanie przyrostu masy ciała lub jej spadek, wtedy należy zaczerpnąć porady lekarza. Brak przyrostów masy ciała skłania do dokładnego przyjrzenia się nie tylko diecie dziecka, ale również wykonania kontrolnych badań, żeby wykluczyć chorobę. Należałoby przeanalizować dietę z kilku dni, przyjrzeć się czy np. nie jest ona monotonna, czy dziecko nie je ciągle tego samego, czy do zupki/przecieru jarzynowego dodawana jest odpowiednia ilość tłuszczu (około 3-5 g masła/oliwy
z oliwek/oleju rzepakowego na 100 ml zupy). Być może dziecko otrzymuje wraz z dietą za dużą ilość cukru (słodkie kaszki, deserki, soki owocowe. Nadmiar cukru w diecie powoduje spadek apetytu.

Lekarz zaś powinien przebadać dziecko pod kątem:

• alergii pokarmowej. Dzieci z alergią słabiej przybierają na wadze, mogą odmawiać spożycia produktów po których źle się czują.
• toczącej się w organizmie infekcji. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania, które wykluczą ewentualną infekcję.
• w zespole złego wchłaniania również obserwuje się słabe przyrosty masy ciała, ponieważ w jelicie cienkim nie wchłaniają się wszystkie niezbędne składniki odżywcze i są one wydalane wraz z kałem.
• niedokrwistości, najczęściej z niedoboru żelaza. Dzieci z anemią nie mają apetytu, wolno przybierają na masie ciała, są słabe i blade. W przypadku jej stwierdzenia lekarz może przepisać preparat żelaza, jeżeli sama zmiana diety nie okaże się wystarczająca.

Wskazówki

• Należy unikać podawania dziecku przekąsek między posiłkami. Rozregulowuje to apetyt dziecka. Należy pamiętać, że dzieci mają dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i nawet pozornie niewielkie dla rodzica przekąski, np. kawałek chlebka może powodować, że dziecko będzie odmawiało głównego posiłku, ponieważ nie będzie głodne.
• Jeżeli dziecko nie chce jeść większych porcji, proszę spróbować podawać mu zamiast 5 posiłków tak jak jest w schemacie, np. 7 ale mniejszych. Należy starać się podawać posiłki codziennie w miarę o tej samej porze, w regularnych odstępach czasu.
• Posiłki powinny być apetyczne, należy unikać monotonii i nie podawać np. tej samej zupy kilka dni.
• W czasie posiłku nie należy podawać dziecku picia, aby nie wypełniało ono nadmiernie żołądka. Dziecko wtedy zje mniej. Dzieciom zaleca się picie przede wszystkim wody niegazowanej i bezsmakowej.
• Spacery z dzieckiem na świeżym powietrzu na pewno zaostrzą u malucha apetyt. Należy także zadbać o odpowiednią ilość snu u dziecka.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Jak prawidłowo mrozić i pasteryzować zupki?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.