banner

Ocena jadłospisu 9,5 miesiąca

Autor: Magdalena Uchman

Bardzo proszę o poradę czy dobrze karmię 9,5 miesięcznego synka. Karmię go piersią, ale od miesiąca ssie tylko jedną pierś ok 5-6min -spija główny napływ mleka, drugiej nie chce. A tak wygląda rozkład: 7.30-pierś, 9.00-banan+jabłko ok 150g lub jogurcik z dwoma biszkoptami, 10.30 pierś, 13.00-obiadek z mięsem lub żółtkiem 220-230g , 15.00-pierś, 17.00-kaszka na mleku modyf.200ml, 20.00-pierś, 22.00-pierś przesypia całą noc ok 12 godz. Czy nie pije za mało mleka? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Na początek chciałam pogratulować Pani podjęcia doskonałej decyzji o kontynuacji karmienia piersią.

Skład mleka zmienia się w zależności od wielu czynników. Między innymi zależy od pory dnia (w nocy pokarm zawiera więcej tłuszczu) oraz fazy karmienia. Jeśli chodzi o fazy wydzielania mleka to dzielą się one na fazę pierwszą – wodną, która ma za zadanie zaspokoić pragnienie dziecka. Po niej następuje faza tłuszczowa w której mleko zawiera więcej tłuszczu. Ta faza służy zaspokojeniu głodu dziecka. Dlatego ważne jest aby dziecko ssało jedna pierś do końca, ponieważ wtedy zaspokaja swój głód. Jeśli dziecko nadal będzie głodne można je przystawić do drugiej piersi dopiero po całkowitym opróżnieniu pierwszej piersi. Należy pamiętać, aby następne karmienie rozpoczynać od tej drugiej piersi. Zmiana piersi jest istotna ponieważ podawanie dziecku wyłącznie jednej może prowadzić do zastoju pokarmu w piersi i rozwoju zapalenia.

Jeśli Pani dziecko ssie jedną pierś przez taki krótki czas to należy sprawdzić ile rzeczywiście mleka zjada w ciągu całego dnia. Jedynym sposobem, aby się przekonać o tym czy jest ona odpowiednia jest ściągnięcie pokarmu za pomocą laktatora. Następnie należy przelać mleko do butelki z podziałką. Należy tak postępować przy każdym karmieniu i odnotowywać ilość mleka, które dziecko wypiło. Orientacyjna ilość mleka jaką dziecko w wieku 10 miesięcy powinno wypijać za jednym razem wynosi około 200 ml. Warto też obserwować zachowanie dziecka. Jeśli jego rozwój przebiega prawidłowo i jest pogodne nie ma się czym przejmować, ponieważ każde dziecko jest inne i potrzebuje innych ilości pokarmu. Jeśli jednak zaobserwuje Pani niepojące objawy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Według schematu żywienia niemowląt dziecko należy karmić piersią na żądanie. W związku z tym jeśli Pani dziecko zostaje przystawiane do piersi tyle razy ile chce, nie ma się czym niepokoić. Oprócz karmienia na żądanie należy dziecku podawać posiłki uzupełniające, ponieważ mleko matki nie jest już w stanie całkowicie zaspokoić potrzeb żywieniowych niemowlęcia w tym wieku. Dziecko w wieku 10 miesięcy należy już powoli zacząć uczyć regularności spożywania posiłków, dlatego według zaleceń powinno spożywać 4-5 posiłków uzupełniających w ciągu dnia.

Około godziny 9 zamiast podawania dziecku owoców proponowałabym podawać kaszkę (bezglutenowa lub glutenowa) na mleku modyfikowanym. Natomiast owoce na posiłek o godzinie 17.00. Pozwoli to na spokojne przestawienie dziecka w późniejszym wieku na spożywanie śniadań, a owoców na II śniadanie lub podwieczorek. Kolejny posiłek - obiad powinien składać się z dwóch dań, takich jak zupka jarzynowa z dodatkiem kaszki glutenowej oraz drugiego dania. W skład drugiego dania powinno wchodzić mięso oraz jarzynka. Ważne aby konsystencja tych posiłków nie była już gładka papką. Powinny mieć formę wymagającą od dziecka żucia. Dwudaniowy obiad, oczywiście należy rozdzielić w czasie. Przerwa między zupką a drugim daniem powinna wynosić około 2-3h. Dodatkowo codziennie należy dziecku podawać ½ żółtka (bez białka). Żółtko można podawać w zupce lub w drugim daniu. W ciągu dnia należy dziecku podawać także owoce w formie przecierowej lub soki (najlepsze są te domowej roboty). Dzienna porcja takiego przecieru lub soku wynosi właśnie tyle ile Pani podała czyli 150g i nie powinna być większa.

Jeśli dziecko jest karmione piersią to mleko zaspokaja jego potrzebę pragnienia dlatego nie ma potrzeby podawania dziecku nic innego do picia, nawet jeśli są to letnie dni. Jeśli jednak chce Pani podać dziecku coś do picia, zdecydowanie należy wybierać czystą wodę zamiast ogólnodostępnych soków i napojów (nawet jeśli przeznaczone są ewidentnie dla dzieci. Nie są one polecane ze względu na dużą zawartość cukru. Dlatego polecam czytanie etykiet na opakowaniach i dopiero wtedy podejmowanie decyzji o zakupie danego produktu) czy herbatek. Najlepiej wybierać wodę zawierającą informację, że nadaje się dla dzieci. Najlepiej jeśli jest to woda niegazowana, niskozmineralizowaną o niskiej zawartości sodu.

Według schematu żywienia produktów mlecznych tj. twarożki, maślanki, kefiry oraz jogurty zalecane są dopiero od 11 miesiąca.

Karmienie piersią należy kontynuować co najmniej do 12 miesiąca życia dziecka, a następnie tak długo dokąd będzie to pożądane zarówno przez matkę jak dziecko.

mgr Magdalena Gronau
Dietetyk

Przeczytaj także: Ocena schematu 9 miesięcy

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.