banner

Niejadek- jak rozplanować posiłki jak je bardziej urozmaicić

Autor: Agnieszka Daria Kula

Co ile powinno jeść 13 miesięczne dziecko? Jakie napoje mu podawać skoro nie chce pić wody? Mój syn je na śniadanie kaszkę mleczno-ryżową lub płatki kukurydziane ( nie zawsze). Co do obiadu to jest również różnie. Gdy nie chce jeść w ogóle obiadu co powinnam mu podać? Proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić z tym moim Szkrabem.

Dzieci powyżej 1. roku życia powinny spożywać około 4-5 posiłków w ciągu dnia. Poszczególne posiłki należy tak rozplanować, aby przerwa nie była dłuższa niż 3-4 godziny. Są to jedynie wytyczne, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od aktywności fizycznej, od stanu fizjologicznego organizmu (np. choroba) czy chociażby ilości snu. Nie jest więc zalecane zmuszanie dzieci do jedzenia. Nawet gdy przypada pora jedzenia, a dziecko nie odczuwa jeszcze głodu, nie należy mu na siłę podawać posiłku. W ten sposób dzieci tracą zdolność wsłuchiwania się w swój organizm, w to jakie sygnały odnośnie głodu i sytości wysyła. Zdrowe dzieci nie głodzą się. Jeżeli Pani synek jest tzw. niejadkiem, proszę pozwolić mu żeby sam zdecydował ile zje.

Pragnienie najlepiej gasi woda i zachęcam też by mimo wszystko nie rezygnować z jej podawania. Pani synek w ciągu dnia powinien wypić około 1300 ml płynów, w ten bilans wlicza się również mleko, jogurt, kefir, zupy, soki. Jeżeli synek nie chce pić samej wody, może Pani podać wodę z niewielką ilością soku, wybierając spośród tych przeznaczonych dla dzieci, bez dodatkowej zawartości cukru. Nie powinno się jednak w ciągu dnia podawać więcej niż 150g soków. Maluchowi warto także zaproponować herbatę z suszonych owoców. Warto dokładnie analizować etykiety i wybierać herbatki, które nie są dosładzane. Herbatki granulowane zawierają w swoim składzie dużo cukru, dlatego takich nie polecam. Mięte, rumianek czy lipę również można podać w niewielkiej ilości, pamiętając że są to zioła.

Zachęcam Panią do wypróbowania nowych przepisów, włączenia do menu swojego i dziecka nowych produktów. Im bardziej zadbamy o urozmaiconą dietę dziecka, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia u niego niedoborów pokarmowych. Nowe produkty najlepiej podawać z tymi, które synek już zna i lubi. Czasem trzeba kilka razy podać jakiś produkt, żeby dziecko polubiło. Kolorowe potrawy, estetycznie podane też mają znaczenie, pobudzają apetyt. Na śniadanie, ewentualnie w ramach drugiego śniadania proponuję podać synkowi kanapki: z samodzielnie upieczonym mięsem, jajkiem, twarożkiem z warzywami, pastą warzywno-mięsną, gotowaną lub pieczoną rybą; omlet z ziołami itd.

Obiad może Pani przygotować jedno- lub dwudaniowy. Jeżeli decyduje się Pani na dwa dania, lepiej zachować pewien odstęp czasu między jednym a drugim, żeby synek zdążył zgłodnieć. Nie zachęcam do podawania innych produktów, w przypadku kiedy synek odmawia obiadu. Nie należy wtedy podawać także podwieczorku. Kiedy synek odmawia obiadu, trzeba mu na to pozwolić i poczekać aż zgłodnieje. Warto trzymać się zasady: dziecko decyduje, czy i ile je, rodzice co ono je, gdzie i kiedy.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Niejadek 13 miesięcy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.