banner

Kiedy karmienie na żądanie staje się problemem

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, córka 24 grudnia skończy 6 m-cy, a ja cały czas mam problem z ustaleniem schematu żywienia, ponieważ córka o różnych porach zasypia. Budzi się z reguły w godz. 6:30-7:30, dostaje pierś i to by było na tyle ze stałego programu naszego dnia, aha jeszcze zawsze ok. godz.19 jest kąpiel i po niej pierś. Cały dzień córeczka chce popijać pierś (karmienia trwają tylko 5-7 min-po tym czasie juz nie chce jeść albo zasypia, nie wiem czy się najada bo bez piersi dłużej niż 2 godz. nie wytrzymuje. Na wadze bardzo dobrze przybiera 31. października ważyła 7400) Dostaje deserek do południa (nie ma stałej pory ponieważ córeczka raz utnie sobie drzemkę w godz. 8-9 a czasem 10-11. Deserek czasem jest o 10 czasem o 11 a jak dłużej pośpi to dopiero po 12. Jeśli więc deserek dostanie dopiero po 12 to nie wiem, o której potem dać jej obiadek ponieważ po deserku w zasadzie w trakcie jedzenia deserku juz zaczyna ssać paluszek i strasznie zaczyna sie denerwować, dopiero po przystawieniu do piersi się uspokaja więc razem z deserkiem dostaje pierś a potem znowu drzemka i tak samo czasem 1 godz. a czasem nawet 3 godz. W nocy córka budzi się średnio co 2 a nawet co 1,5 godziny. Tak z wyprzedzeniem poinformuję również, że 10-tego lutego muszę wrócić do pracy i planuje dawać pierś rano ok.6:30, po powrocie z pracy czyli ok. 16 i wieczorem ok.19 no i oczywiście w nocy. Nie wiem czy trzy razy w dzień to nie będzie za mało i czy w ogóle realne do wykonania biorąc pod uwagę obecny stan. Reasumując córeczka praktycznie cały dzień chciałaby spędzić przy piersi z przerwami max. 2 godzinnymi. Do południa uda nam sie podać deserek czasem ok 16 obiadek (nie wiem czy to nie za późno)- Proszę o pomoc. Przepraszam za nieład mojego pytania. Magda

Witam,

karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt. Mamy, które karmią swoje dzieci mlekiem modyfikowanym muszą trzymać się zaleceń producenta mieszanki. Zaś kobiety, które podają dziecku własny pokarm, karmią dzieci na żądanie. Czyli podają dziecku pierś tak często jak się tego domaga.

Mleko kobiece jest najlepsze dla rozwijającego się dziecka nie tylko ze względu na swój skład, ale również dlatego że daje poczucie bliskości między matką a dzieckiem. Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że córeczka potrzebuje bliskiego kontaktu z Panią, dlatego tak chętnie ssie pierś. Bliskość z Panią daje córeczce poczucie bezpieczeństwa.

Piszę Pani, że córeczka prawidłowo przybiera na masie ciała. Nie ma więc obawy, że nie najada się Pani pokarmem. Skoro samo karmienie nie trwa długo lub w czasie karmienia więcej śpi niż je, może Pani spróbować zabrać na chwilę pierś lub poruszyć delikatnie małą tak, żeby nie usypiała. Dziecko nauczy się wtedy, żeby ssało dłużej i przerwy między kolejnymi karmieniami również się wydłużą. Wymaga to jednak cierpliwości i konsekwencji. Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2-3 godziny w dzień i 4-5 godzin w nocy.

Proszę pamiętać, że dzieciom karmionym piersią w 5-6 miesiącu należy stopniowo wprowadzić niewielką ilość glutenu np. kaszkę manną (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Pierwsza zupka i soczki w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.