banner

Analiza produktu Owocowy Przyjaciel –Czerwone Owoce

Autor: Natalia Gregorowicz

Witam,proszę o analizę batoników dla dzieci firmy Hipp. Jestem ciekawa czy mogę podawać je mojemu synkowi.

Nazwa produktu: Owocowy Przyjaciel –Czerwone Owoce
Podstawowe informacje:
Kategoria: Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia - baton przeznaczony dla dzieci w wieku 1 – 3 lata
Producent: HiPP
Opakowanie: 25 g

Skład: płatki bananowe* 30%, zagęszczony sok jabłkowy* 26%, mąka ryżowa*, mąka z pełnego ziarna owsa*, płatki pszenne*, tłuszcz roślinny*, zagęszczony sok malinowy* 6%, wafelek pszenny* (mąka pszenna*, skrobia*, olej roślinny*), zagęszczony sok z aronii* 1%.
*z rolnictwa ekologicznego

Wartość odżywcza w 25g produktu:

Energia: 91 kcal
Białko: 1g
Węglowodany: 16,4g, w tym cukry 10,4 g
Tłuszcz: 2,1g, w tym nasycone kw. tłuszczowe 1,0 g
Błonnik: 1 g
Sód: < 0,02 g

Pozostałe informacje:

- bez dodatku cukru,
- zawiera aż 63% owoców,
- nie zawiera aromatów,zgodnie z prawem nie zawiera substancji konserwujących ani barwników,
- bez składników modyfikowanych genetycznie zgodnie z rozporządzeniem Rady WE nr 834/2007,
- najwyższa ekologiczna jakość składników HiPP BIO,
„idealny do podawania między posiłkami”.

Zalety:

- produkt ekologiczny
- nie zawiera GMO
- nie zawiera aromatów
- nie zawiera barwników i konserwantów
- nie zawiera dodanego cukru

Wady:

- produkt wysokoprzetworzony
- mała wartość odżywcza
- dość duża zawartość cukrów prostych.

Co na to ekspert?
mgr inż. Natalia Gregorowicz, dietetyk

Na początku należy zwrócić uwagę na opakowanie batonika, na którym widnieje napis „idealny do podawania między posiłkami”. Takie zachęty nie powinny się pojawiać na produktach żywnościowych. Jest to promowanie nieprawidłowych zwyczajów żywieniowych. Pamiętajmy, że podstawą racjonalnego odżywiania są regularne posiłki bez pojadania, a już na pewno nie słodyczy. Nie należy uczyć dziecka sięgania po przekąski. Baton nie jest też dobrym wyjściem jako drugie śniadanie czy podwieczorek. Lepiej jest podać dziecku np. owoc, owoce suszone, jogurt z płatkami czy owocami itp. Oczywiście od czasu do czasu coś słodkiego nikomu nie zaszkodzi, jednak wiek 1-3 jest etapem kształtowania się preferencji smakowych i zwyczajów żywieniowych. Warto jest wtedy przyzwyczajać dziecko do „zdrowej” żywności i prawidłowych zachowań, tak aby takie odżywianie weszło mu to w nawyk.

Co do samego składu batonika…

Podstawowym składnikiem batona są płatki bananowe oraz sok zagęszczony jabłkowy. Produkty, których procentowe wartości nie są napisane zapewne znajdują się w batonie w znikomych ilościach (w tym „zdrowa” mąka z pełnego ziarna owsa oraz płatki pszenne). Płatki bananowe prawdopodobnie są produkowane z prawdziwych bananów, jednakże zapewne są smażone w głębokim tłuszczu w wysokiej temperaturze. Możliwe jest także, że dodawany jest do nich miód lub inna substancja słodząca. Dlatego też niepokojący jest fakt, iż akurat ten składnik jest głównym elementem batona.

Plusem jest to, że baton zawiera zagęszczone soki zawarte. Są one otrzymywane z soków wytworzonych ze świeżych owoców. Powstają za pomocą różnych metod fizycznych, opierających się na wyparowaniu określonej ilości wody z soku owocowego. Czyli tak jak deklaruje producent baton zawiera cukry naturalnie zawarte w owocach, a nie dodane. Pozytywne jest także to, że produkty z których powstał baton pochodzą z rolnictwa ekologicznego, co w dzisiejszym „zanieczyszczonym” świecie jest bardzo pożądane.

Podsumowując…

Brak sztucznych dodatków takich jak barwniki czy konserwanty oraz użycie ekologicznych składników sprawia, że baton jest lepszym wyborem, niż wiele innych oferowanych w sklepach. Jednak nadal jest to słodycz! Który nie jest źródłem ani składników mineralnych, ani witamin, ani błonnika. Za to zawiera tłuszcze nasycone, których jak wiemy w diecie powinno być jak najmniej oraz cukier. A częste podawanie dziecku tego typu przekąsek między posiłkami uczy go nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Generalna ocena w skali 1-5:
3

mgr inż. Natalia Gregorowicz
Dietetyk

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

Przeczytaj także: Actimel

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.