banner

Dieta w czasie laktacji

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam karmię piersią. Czy mogę jeść jagody i borówki? Mój synek ma 3 miesiące. Dziękuję za odpowiedź Monika.

Witam,

dieta w czasie laktacji powinna być jak najbardziej urozmaicona, komponowana w oparciu o wszystkie o grupy produktów spożywczych: 1)produkty zbożowe, 2)mleko i produkty mleczne, 3)jaja, 4)mięso, wędliny, drób, ryby, 5)masło, 6) inne tłuszcze, 7)ziemniaki, 8) warzywa i owoce bogate w witaminę C, 9) warzywa i owoce bogate w B-karoten, 10)inne warzywa i owoce, 11)suche nasiona roślin strączkowych.

Bez wyraźnej przyczyny nie powinno się eliminować jakichkolwiek produktów spożywczych. Wprowadzając nowy produkt do swojej diety, proszę obserwować jak reaguje na to dziecko. Jeżeli po spożyciu borówek czy jagód nie zachowuje się inaczej, jest spokojne, nie występują wysypka, biegunka, ból brzucha lub inne nieprzyjemne dolegliwości, oznacza to że produkt nie szkodzi maluchowi. Niektóre mamy z obawy przed wystąpieniem alergii u ich dziecka, eliminują potencjalne alergeny ze swojej diety, np. mleko, ryby, jaja itd. W ten sposób dieta staje się bardzo uboga w składniki odżywcze i może stać się groźna dla zdrowia matki.

Dla dobrego samopoczucia swojego i dziecka wskazane jest unikanie bądź spożywanie w ograniczonej ilości:

• produktów wzdymających (kapusta, kalafior, brokuł, brukselka papryka, cebula)
• długo zalegających w żołądku
• tłustych
• mocno przyprawionych
• ciężkostrawnych (nasiona roślin strączkowych, czyli fasola, groch, soja, soczewica, ciecierzyca, bób)
• a także tych, które szkodzą dziecku, np. wywołują kolkę.

Bez wątpienia powinno się unikać produktów przetworzonych, zawierających w swoim składzie barwniki, polepszacze smaku, emulgatory, itp. Produkty przetworzone są ubogie lub praktycznie pozbawione składników odżywczych, zaś substancje dodatkowe mogę wywołać u dziecka alergię.

Wskazane jest unikanie napojów gazowanych, zawierających barwniki, substancje słodzące i kofeinę. Ograniczyć powinno się również kawę, mocną herbatę i napoje energetyzujące.

Pewne produkty mogą wywołać u malucha alergię lub kolkę, ale jest to sprawa bardzo indywidualna. Najlepiej więc obserwować jak dziecko reaguje na poszczególne produkty i bez powodu nie stosować diety eliminacyjnej.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Owoce w diecie karmiącej mamy


Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.