banner

Algi morskie w diecie karmiącej

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam! Czy podzieli się Pani ze mną wiedzą jakie algi są zalecane dla mamy karmiącej piersią, której dziecko ma alergię na ryby? Czy te dostępne w kapsułkach są tak samo dobre jak naturalne? Czy w ten sposób można zadbać o odpowiednią ilość kwasów n3? Bardzo dziękuję za pomoc i z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Natalia M.

Algi dostarczają białko, witaminy z grupy B, witaminę C, E, beta karoten, a także minerały takie jak jod, wapń, żelazo, potas, krzem, mangan i cynk. Algi morskie zawierają również kwasy omega-3, jednak ich niewielkie ilości. Mają jednak przewagę nad rybami, ponieważ są wolne od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, które są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży, okresie laktacji, kobiet planujących ciążę w najbliższym czasie, niemowląt i dzieci.

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomenduje algi morskie jako bezpieczne źródło DHA dla kobiet w okresie ciąży, laktacji i dla dzieci.

Wśród najbardziej znanych alg wyróżnia się: nori, spirulina, chlorella, morszczyn, kombu, wakame, dulse. Zalecam różnorodność, ponieważ algi różnią się od siebie zawartością poszczególnych składników odżywczych. Szczególną ostrożność należy zachować przy włączaniu do diety hijiki, ponieważ istnieją doniesienia o wysokim stężeniu arsenu w tych algach. Arsen może zwiększać ryzyko powstawania zmian nowotworowych. W wyniku moczenia, mycia i gotowania zmniejsza się zawartość arsenu. Należy więc zadbać o odpowiednie przygotowanie alg do spożycia.

Osoby z chorobami tarczycy powinny skonsultować z lekarzem włączenie do swojej diety alg morskich, zwłaszcza w formie preparatów suplementacyjnych.

Dzięki bogactwu składników odżywczych, algi korzystnie wpływają na stan zdrowia organizmu:

• wzmacniają odporność
• regulują ciśnienie i stężenie cholesterolu we krwi, poprawiają pracę serca
• działają stabilizująco na stężenie glukozy we krwi, dlatego mogą mieć znaczenie w dietach redukcyjnych, używane są jako składnik koktajli hamujących apetyt

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Pomoc w ustaleniu diety dla karmiącej mamy

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.