banner

Pierwsza wizyta dziecka u dietetyka

Autor: Paulina Roziewska

Witam w grudniu chcę zapisać się do dietetyka oraz alergologa. Idę z dzieckiem bo mam problemy z jego dietą. Proszę o pomoc czy do tych wizyt powinnam się jakoś przygotować? Co powinnam ze sobą wziąć i czego mogę spodziewać się po takich wizytach. Mogłyby mi Panie jakoś pomóc, Natalia.

Pierwsza konsultacja jest spotkaniem, podczas którego zostanie ustalony cel oraz dokładny plan działania. Dietetyk ukształtuje zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci i młodzieży. Z takiej wizyty skorzystają nie tylko dzieci chore, z niedowagą, z nadwagą, z alergiami, z nietolerancjami pokarmowymi, lecz także mali sportowcy, wegetarianie czy weganie.

Podczas wizyty dietetyk:

• przeprowadzi wywiad żywieniowy, czyli zbierze wszystkie informacje niezbędne do ustalenia sposobu żywienia, stopnia aktywności fizycznej, stylu życia, czy zdrowia dziecka;
• wykona pomiar masy ciała;
• oznaczy na siatkach centylowych wagę i wzrost dziecka, w celu określenia, czy dziecko ma prawidłową masę ciała;
• omówi podstawowe zalecenia żywieniowe i błędy występujące w diecie dziecka.

Dietetyk dziecięcy przeprowadzi analizę diety nie tylko dziecka, lecz także rodziców oraz edukację żywieniową. Analiza umożliwi określenie niedoborów i nadmiarów w stosowanym menu oraz zaplanowanie zmian w diecie całej rodziny.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą można spisać na kartce zwyczajowy jadłospis dziecka z uwzględnieniem wszystkich napojów, dodatkowych przekąsek, wielkości porcji, godzin spożywania posiłków, dodatków (np., cukier), co zdecydowanie usprawni przebieg pierwszej wizyty. Można stworzyć listę produktów lubianych i nielubianych przez naszą pociechę. Jeżeli dziecku towarzyszą dolegliwości zdrowotne, to należy wziąć ze sobą aktualne wyniki badań, listę przyjmowanych suplementów diety oraz leków. Niezwykle cenne będą informacje odnośnie alergii i nietolerancji pokarmowych. Na podstawie wszystkich zebranych informacji dietetyk układa indywidualny jadłospis dla naszej pociechy, który będzie pokrywał zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i inne składniki odżywcze, gwarantujące prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta dla zdrowych zębów

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.