banner

Ulewanie u niemowląt

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam pytanie odnośnie zagęszczania mleka kleikiem ryżowym. Mój syn pije Nutramigen czy mogę zagęszczać mu każdą butelkę, którą mu podaje? Nie ukrywam, że jak podawałam bez kleiku to co chwila ulewał.

Nie pisze Pani ile miesięcy ma synek, dlatego jednoznacznie nie mogę odpowiedzieć czy zagęszczanie jest w ogóle wskazane. Poza tym ulewanie pokarmu jest u niemowląt powszechnym zjawiskiem, jeżeli są to niewielkie ilości to nie ma powodu żeby zagęszczać za każdym razem mleko. Czasem wystarczy zmienić technikę karmienia:

-dobrać odpowiedni smoczek i butelkę,
-w czasie karmienia trzymać synka bardziej pionowo, robić krótkie przerwy aby dziecku odbiło się
-po karmieniu trzymać dziecko pionowo.

Mleko zagęszczone kleikiem jest bardziej treściwe. W porach wieczornych przewód pokarmowy dziecka nie powinien być obciążony trawieniem, dlatego lepiej podać wtedy dziecku mleko bez zagęszczenia. Należy także pamiętać, że kleik ryżowy może przyczynić się do zaparć.

Ostrożnie podeszłabym do rutynowego stosowania kleiku przy każdym karmieniu. Radziłabym skonsultować się z pediatrą, który na podstawie dokładnego wywiadu oceni zasadność stosowania kleiku. W przypadku gdy ulewa się duża ilość pokarmu po zastosowaniu Nutramigenu być może dobierze on inną mieszankę dla synka.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Schemat żywienia - skaza białkowa

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.