banner

Stłuszczenie wątroby

Autor: Magdalena Uchman

Mam pytanie do Pani Dietetyk. Mój synek 9 miesięcy ma złe wyniki odnośnie wątroby. Wskazują one na stłuszczenie wątroby co dziwi lekarzy bo nie brał żadnych leków itp. no i jest niemowlakiem. Powiększa się mu to (na usg) choć nie zauważyłam żadnych problemów żołądkowych. W dalszym ciągu karmię go piersią. Mam pytanie czy może moja zła dieta (za dużo śmietany, sera żółtego itp.) wpływa na wyniki synka, a może rozszerzając dietę mu szkodzę, bo na coś ma alergię. Błagam o pomoc bo jestem przerażona a nie stać mnie na wizytę u specjalisty a nie wiem zupełnie co robić.

Szanowna Pani rozumiem Pani przerażenie jednak za pośrednictwem Internetu ciężko postawić jednoznaczną diagnozę. Nie jestem również lekarzem, dlatego niestety nie pomogę Pani w rozpoznaniu przyczyny stłuszczenia wątroby u Pani synka.

Stłuszczenie wątroby to choroba, która polega na odkładaniu tłuszczu, w komórkach wątroby – hepatocytach. Aby stwierdzić jaka jest przyczyna stłuszczenia wątroby konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty (hepatologa lub gastroenterologa dziecięcego), który przeprowadzi dokładny wywiad, przeprowadzi lub zleci badania, które ułatwią postawienie diagnozy. U tak małych dzieci niezwykle rzadko występuje stłuszczenie wątroby. Częstą przyczyną stłuszczenia wątroby, która występuje u dzieci mogą być choroby infekcyjne (zapalenia wątroby) choroby metaboliczne, czy choroby uwarunkowane genetycznie. Jednak, aby to stwierdzić konieczne jest wykonanie badań. Z żywieniowych przyczyn, które mogą wpływać na rozwój tej choroby może być celiakia. W przebiegu celiakii (alergii na gluten) również zdarza się, że dochodzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby w tym między innymi właśnie do stłuszczenia wątroby. Jednak i w tym przypadku konieczne jest wykonanie badań krwi w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Dlatego zachęcam do skorzystania z porad lekarza specjalisty, który ma znacznie większe możliwości. Zdarza się również, że w przypadku niedoboru dobrej jakości białka w diecie również może rozwinąć się stłuszczenie wątroby.

Pani dieta raczej nie ma wpływu na rozwój stłuszczenia wątroby u dziecka. Jednak jeśli dziecko ma problemy z wątrobą na pewno lepiej by było aby zmodyfikowała Pani swój dotychczasowy jadłospis, tak aby ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. W przypadku synka również warto zwrócić uwagę na dietę. W przypadku stłuszczenia wątroby poleca się aby ograniczyć spożycie tłuszczu, a zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych zawierających kwasy tłuszczowe nasycone. Ograniczyć również należy cukry proste w diecie. Dieta powinna być lekkostrawna, a wszystkie posiłki gotowane w wodzie, na parze, pieczone lub duszone. Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona tak, aby dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.