banner

Plamki na paznokciach

Autor: Alicja Hojda

Cieszę się, że znalazłam wasz portal. Mam nadzieję, że odpowiedzą Panie na moje pytanie. Mój syn 7 lat ma białe plamki na paznokciach. Słyszałam, że może to być spowodowane niedoborami witamin itp. Będę wdzięczna za informację co to może być i na co zwrócić uwagę w diecie. Paulina M.

Witam,

białe plamki na paznokciach to częsty problem natury estetycznej. Mogą, ale nie muszą one być objawem niedoborowej diety. Najczęściej białe przebarwienia płytki paznokciowej powstają w wyniku urazu mechanicznego, np. zbyt mocne odsuwanie skórek, obgryzanie, czy też zwykły ucisk podczas zabawy czy prac plastyczno-technicznych. Proszę na to zwrócić uwagę.

Jeżeli białym plamkom na paznokciach towarzyszy ich kruchość i łamliwość, wypadanie włosów, przesuszona i łuszcząca się skóra, skłonność do częstych infekcji, apatia i szybkie męczenie się, to może świadczyć o niedoborach witaminowo-mineralnych, zwłaszcza cynku, żelaza i witamin z grupy B. W takim przypadku należy przyjrzeć się diecie chłopca.

Przynajmniej 2 posiłki w ciągu dnia powinny zawierać mięso lub ryby (źródło cynku i żelaza) w połączeniu z warzywami i/lub owocami bogatymi w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Może to być np. tortilla z kurczakiem i szpinakiem + truskawki na deser lub kanapka z pieczoną szynką i czerwoną papryką. Ważne, by w jednym posiłku nie łączyć mięsa z produktami mlecznymi (wapń utrudnia przyswajanie żelaza). Podawane produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste (pieczywo razowe, grube kasze, naturalne płatki zbożowe, makarony pełnoziarniste). Zawierają one dużo więcej witamin z grupy B oraz minerałów: cynku, magnezu, fosforu, żelaza i innych.

Warto do minimum ograniczyć słodycze (cukierki, batoniki, słodkie bułki) i słone przekąski typu chipsy, paluszki. Nie mają one żadnych wartości odżywczych poza kaloriami z cukru i tłuszczu, odbierają więc apetyt na wartościowe posiłki.

Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości jadłospisu chłopca, zachęcam do skorzystania z naszej oferty, pomożemy skorygować dietę i podpowiemy jak radzić sobie z problemami żywieniowymi: Korekta jadłospisu

mgr Alicja Hojda-Dumania,
Dietetyk

Przeczytaj także: Ryby w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.