banner

Niejadek 7 lat

Autor: Paulina Roziewska

Witam, mój synek 7 lat je bardzo mało. Lekarz kazał mu przytyć. Jednak nie ma szans, aby synek zjadł więcej niż np. 1 kromkę chleba z wędliną. Dzisiaj jednak dałam mu wolną rękę, aby zrobił sobie to na co ma ochotę. Zjadł 5 połówek bułki, ale z dżemem. Byłam w szoku. Może powinnam mu pozwolić na większą swobodę np. aby zjadł jedną wartościową kanapkę a resztę jak ma ochotę. Co Pani myśli. Synek jest naprawdę chudy waży 21 kg a wzrost to 137 cm. On naprawdę lubi słodkie rzeczy a inne mu średnio smakują i niedawanie mu wielu słodyczy, aby jadł więcej nic nie zmienia. Wcale nie je więcej obiadu itp. Więc może mu pozwolić na takie słodkości. Liczę na pomoc. Natalia G.

Dzieci bardzo lubią słodycze, dlatego ciężko jest je ograniczyć lub wyeliminować. Pociechy chętnie jadłyby płatki czekoladowe, naleśniki z czekoladą, czy chleb z kremem czekoladowym. Rodzice (w chwili rozpaczy) często serwują właśnie takie produkty, aby dziecko zjadło cokolwiek. Należy pamiętać, że słodkości wpływają negatywnie na zęby, wywołują bóle brzucha, czy zwiększają ryzyko rozwoju otyłości. To puste i nic niewarte kalorie.

Zatem co robić „by niejadek zjadł obiadek”?

1. Co chcesz zjeść? – dzieci zazwyczaj lubią decydować o tym co zjedzą. Pozwól na to. Do wyboru dawaj dwa różne dania, większa ilość może wprowadzić zamieszanie u pociechy, który nie będzie w stanie podjąć decyzji.

2. Nie pozwalaj dziecku podjadać – podjadanie między głównymi posiłkami może powodować brak apetytu. Jeżeli dziecko nie chce jeść obiadu, zastanów się czy wcześniej nie zjadło czekolady lub chipsów. Słodycze są kaloryczne i zaspokajają uczucie głodu.

3. Nakładaj małe porcje – zbyt duża ilość jedzenia na talerzu może zniechęcić samym widokiem.

4. Regularne posiłki – posiłki powinny być podawane mniej więcej o tych samych porach. To przyzwyczai dziecko, które zrozumie, że jedzenie jest rytuałem i samo zareaguje, gdy wprowadzisz zmiany.

5. Zdrowo, kolorowo – wygląd posiłku jest bardzo ważny. Nie tylko dorośli „jedzą oczami”, lecz także dzieci.

6. Nie lubi? Zdarza się – spróbuj podać dziecku posiłek za kilka dni. Pamiętaj, że dziecko także ma prawo do ulubionych dań i tych, których nie akceptuje.

7. Nie przyspieszaj – poganianie dziecka na pewno nie pomoże, poza tym, że oboje się zdenerwujecie.

8. Uszanuj gust – wędlina z dżemem? Dzieci, jak i dorośli mają prawo do swoich dziwactw.

9. Ruch to zdrowie! – dzieci, które są aktywne mają o wiele większy apetyt, dlatego jeśli walczysz z niejadkiem zadbaj o dodatkowe zajęcia sportowe.

10. Nie kupuj słodyczy. Wyjaśnij dziecku, że nie posiadacie w domu nic słodkiego i musi zjeść obiad. Jeżeli nie teraz to później. Bądź stanowczy.

11. Jeżeli próbowałeś wszystkich możliwych sposobów, a Twoja pociecha nadal chce jeść tylko słodkości a dodatkowo jest szczupła, apatyczna zrób test na obecność lamblii.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: 6 letni niejadek

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.