banner

Dieta 7 miesiąc

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam na imię Sylwia i jestem mamą 7 miesięcznej Klary. Proszę o wskazówkę czy niemowlak może otrzymać zmiksowaną świeżą paprykę lub inne warzywo czy owoc, czy zawsze powinnam je najpierw przegotować. Tak samo z wodą. Czy mogę dać taką z butelki, lub przegotowaną z kranu czy muszę jeszcze dodatkowo gotować a kranówka może w ogóle się nie nadaje. Będę wdzięczna za pomoc.

Warzywa i owoce może Pani podać zarówno gotowane, duszone jak i na surowo posiekane na mniejsze kawałki, ale zawsze bardzo dokładnie umyte. Najlepiej, żeby wprowadzać dziecku stopniowo warzywa i owoce w większych kawałkach, mniej przypominające papkę. Konsystencję posiłków trzeba jednak dostosować do umiejętności dziecka, gdyż każde dziecko rozwija się w indywidualny dla siebie sposób. Nowe produkty zawsze podaje się w niewielkich ilościach i obserwuje reakcję dziecka. Papryka jest warzywem ciężkostrawnym, co również należy wziąć pod uwagę komponując jadłospis. Proponuję, żeby warzywa gotować częściej na parze niż w wodzie, ponieważ tracą wtedy mniej składników mineralnych.

Dla niemowląt i małych dzieci najlepsze są niskozmineralizowane i niskosodowe wody mineralne. Nie należy podawać wody z butelki, jeśli była otwarta dłużej niż dobę. Młodszym dzieciom (poniżej 1 roku życia) zaleca się zagotowanie wody przed podaniem.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Woda czy sok?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.