banner

Deserki sojowe firmy Alpro

Autor: Magdalena Uchman

Witam! Mam prośbę, o wypowiedzenie się na temat deserków firmy Alpro. Mój syn nie może jeść produktów na bazie mleka krowiego, więc zastępuje je w Jego diecie produktami sojowymi. Bardzo proszę o przeanalizowanie składu i opinię na temat deserków sojowych firmy Alpro. Dziękuję:)

Podstawowe informacje o produkcie
Nazwa produktu:
Alpro soya. Deser o smaku czekoladowym
Producent: Alpro
Opakowanie: 125g
Skład deseru o smaku czekoladowym: Woda, nierafinowany cukier z trzciny cukrowej, obłuszczone ziarno soi (6%), skrobia modyfikowana, czekolada (1,8%), kakao (1,6%), fosforan trójwapniowy, zagęszczacz: karagen, sól morska, aromat naturalny, Witaminy: B2 i B12
Dostępne smaki: smak czekoladowy, smak gorzkiej czekolady, smak waniliowy

Wartość odżywcza:

Kcal
88 kcal/100g produktu

Białko
3.0 g/100g produktu

Węglowodany
13.6 g/100g produktu

Cukry
10.8 g/100g produktu

Laktoza
0 g/100g produktu

Tłuszcz
2.3 g/100g produktu

Kwasy tłuszczowe nasycone
0.8 g/100g produktu

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone
0.6 g/100g produktu

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone
0.9 g/100g produktu

Cholesterol
0 mg/100g produktu

Błonnik
1.0 g/100g produktu

Sód
0,05 g/100g produktu

Wapń
120 mg/100g produktu

Witamina B12
0,38 ug/100g produktu

Witamina D2

0,75 ug/100g produktu

Witamina B2
0,21 mg/100g produktu

Zalety:

- produkt całkowicie pochodzenia roślinnego
- nie zawierający białek mleka krowiego
- nie zawiera laktozy, dlatego może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy
- nie zawiera cholesterolu
- dobry smak
- przyjazna dziecku konsystencja

Wady

- soja jest silnym alergenem
- zawiera dużo cukru (1 pojemnik, ½ szklanki, zawiera 2,5 pełnych łyżeczek cukru)
- w porównaniu ze zwykłymi jogurtami zawiera mniej wapnia
- mały wybór smaków
- znacznie wyższa wartość energetyczna w porównaniu do zwykłych jogurtów
- serek waniliowy zawiera barwniki (kuma, annato)

Co na to ekspert?
mgr Magdalena Gronau, dietetyk

W przypadku alergii na białka mleka krowiego dieta dziecka może być niedoborowa w pewne składniki takie jak pełnowartościowe białko, wapń, witaminę D i inne.

W związku z tym produkty sojowe wydają się być bardzo dobrą alternatywą dla mleka i produktów mlecznych. Produkty sojowe, w tym desery sojowe firmy Alpro, na pewno mają tą zaletę, że dostarczają wapnia, który podczas stosowania źle zbilansowanej diety bezmlecznej może być składnikiem niedoborowym. Poza tym białko sojowe uznawane jest za najbardziej zbliżone budową do białka zwierzęcego. Podobieństwo białka sojowego do białka mięsa może wiązać się ze zbyt dużą podażą białka z dietą, ponieważ dziecko na diecie bezmlecznej może spożywać mięso, jaja, ryby (w innej sytuacji są wegetarianie czy wegnanie, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego). Konieczność ograniczenia podawania dziecku produktów sojowych wynika także z obecności w soi substancji antyodżywczych tj. fityniany.

Jednak w podawaniu dzieciom soi i produktów sojowych należy zachować ostrożność zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci ze skłonnościami do alergii. Należy pamiętać, że soja jest silnym alergenem i występuje na liście pokarmów najczęściej uczulających dzieci.

Z zadanego do Nas pytania wnioskuję, że po podawaniu dziecku serków nie występują żadne reakcje alergiczne. Jeśli nie zaobserwowała Pani u swojego dziecka żadnych objawów alergicznych to może nadal je Pani podawać. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru osobiście polecałabym takie deserki wyłącznie jako słodką przekąskę na podwieczorek.

Zalecałabym także traktowanie takich deserków jedynie jako urozmaicenie diety Pani dziecka, a nie jego stały element włączony do codziennego jadłospisu.

Zamiast gotowych deserków tej firmy moim zdaniem lepiej przygotowywać „mleczno” – owocowe koktajle. Firma Alpro ma w swojej ofercie mleko sojowe Alpro Junior. Do takiego mleka można dodać ulubione owoce i mamy gotowy koktajl o znacznie mniejszej zawartości cukru, a większej zawartości błonnika i witamin.

Generalna ocena w skali 1-5:

4- ze względu na dużą zawartość cukru

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

Przeczytaj także: Kubuś Play

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.