banner

Czy warto przekonywać dziecko do jedzenia pomidorów?

Autor: Magdalena Uchman

Czy powinnam przekonywać dziecko do jedzenia pomidorów. Wydaje mi się że córka powinna je jeść bo nie wyobrażam sobie innej kanapki niż bez pomidora, natki pietruszki czy koperku, itp. często robię też sałatki z pomidorem np. z bazylią i mozzarellą. Czy pomidory są zdrowe i jest sens ją przekonywać, bo ostatnio słyszałam że zimowe pomidory wcale nie są zdrowe. Będę wdzięczna za pomoc. Mama Pauliny.

Bardzo dobrze, że dba Pani o to aby w diecie córki nie zabrakło świeżych warzyw. Warzywa są istotnym elementem diety, zwłaszcza diety dzieci, które stale rosną i potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Codzienne podawanie dzieciom warzyw jest także ważnym elementem nauki prawidłowego sposobu żywienia.

Pomidory faktycznie są bardzo zdrowe i dostarczają cennych składników. Zawierają dużo witamin, składników mineralnych oraz są źródłem błonnika. Są również źródłem likopenu – związku o właściwościach przeciwutleniających. Pomidor jest warzywem łatwo dostępnym i występuje pod różnymi postaciami. Owoce pomidorów możemy również spotkać w postaci sosów, sałatek, soków, przecierów i koncentratów, pomidorów suszonych czy w oleju.

Nie ma sensu zmuszać dziecka na siłę do jedzenia pomidorów. Należy również pamiętać, że jedną z podstawowych zasad prawidłowego sposobu żywienia jest urozmaicenie. Dlatego nie powinna Pani podawać córce dzień w dzień kanapek tylko i wyłącznie z pomidorem. Warto wykorzystywać inne warzywa jak chociażby papryka, ogórek (świeży czy kwaszony), sałata, kapusta pekińska, kiełki, szczypiorek (szczypiorek można wyhodować samemu w domu, wystarczy włożyć cebulę do wody lub doniczki z ziemią, podlewać i za kilka dni pojawi się szczypiorek). Najlepiej porozmawiać z córką i zapytać się jakie warzywa poza pomidorem chciałaby widzieć na kanapkach. Można zastosować rodzaj umowy, że na kanapkach musi pojawić się warzywo i córka powinna je zjeść, ale za to może sama wybierać jakie to będzie warzywo.

Tylko i wyłącznie stosowanie urozmaiconej diety zapewnia prawidłową podaż wszystkich składników. Codziennie powinno się spożywać produkty ze wszystkich grup produktów spożywczych. W ciągu dnia powinniśmy zjeść 5 porcja warzy i owoców, z czego warzyw powinno być najwięcej. Warzywa najlepiej jeść na surowo i włączać je w każdy posiłek. Najlepiej jest wykorzystywać produkty sezonowe. Są one znacznie lepsze, ponieważ są zbierane w swoim naturalnym czasie. Zawierają one również więcej składników mineralnych i witamin oraz są dużo bardziej smakowite i znacznie lepiej się prezentują. Najlepiej kupować warzywa od sprawdzonego i zaufanego sprzedawcy.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Znaczenie orzechów włoskich w codziennej diecie

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.