banner

Czy suplementacja witamin i minerałów w diecie dziecka jest zawsze potrzebna?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Proszę o informację czy w okresie zimowym powinnam używać suplementów, witamin dla dziecka w wieku 6 lat? Krajowych warzyw i owoców jest mało, synek jeszcze wielu nie lubi także zastanawiam się nad suplementacją. Proszę o poradę. Zofia

Niedobór w organizmie witamin i składników mineralnych jest tak samo niekorzystny jak ich nadmiar. Należy mieć na uwadze, że wiele produktów dla dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) jest wzbogaconych w witaminy i minerały. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w diecie najmłodszych najczęściej deficytowymi składnikami był wapń i witamina D. Trudno jest dostarczyć organizmowi niezbędną ilość witaminy D, szczególnie jesienią i zimą kiedy słońca jest niewiele. Eksperci rekomendują więc suplementacje witaminy D dla dzieci i młodzieży* w dawce 600-1000 IU/dobę (zależnie od masy ciała) w miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona synteza skórna witaminy D latem.
U dzieci, które prawidłowo rozwijają się nie ma potrzeby stosowania preparatów multiwitaminowych. Odpowiednią podaż składników odżywczych zapewni prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami na tej stronie, dotyczącymi jak radzić sobie z niejadkiem czy jak zachęcić malucha do jedzenia warzyw.

*Zalecana dawka witaminy D dla zdrowych osób dorosłych wynosi 800-2000 IU/d zależnie od masy ciała, w miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona synteza skórna witaminy D latem (seniorzy i osoby powyżej 65. roku życia taką dawkę powinni otrzymywać przez cały rok).

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: 6 letni niejadek

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.