banner

Przebarwienia na zębach u niemowlaka

Autor: Paulina Roziewska

Proszę o pomoc. Mój synek 11 miesięcy ma przebarwienie na zębie – ma 4 ząbki. Trochę wygląda jak dziura -próchnica. Karmię piersią, synek nie pija soków, rozszerzyłam dietę o same zdrowe rzeczy no i myjemy prawie codziennie zęby wodą taką szczoteczką dla dzieci. Ze słodkich to synek jada jedynie owoce. Czy to może być jakaś przyczyna złej diety lub niedoborów itp. że tak małe dziecko może mieć próchnicę? Będę wdzięczna za pomoc bo dentystę mam bardzo daleko, zresztą z takim maluchem to też raczej mnie nigdzie nie przyjmą. Karolina.

Przyczyną przebarwień na zębach może być podawanie dzieciom antybiotyków z grupy tetracyklin. Przebarwieniom ulegają części lub całe zęby, które podczas podawania leku nie są zmineralizowane. Rozległość zmian zależy od czasu trwania kuracji, dawki antybiotyku oraz okresu rozwoju uzębienia. Najintensywniejsze zabarwienie żółte, żółtobrązowe, szare lub brązowozielonkawe występuje w okolicy szyjki zęba.

Zmiany zabarwienia stwierdza się także przy przedawkowaniu związków fluoru, co objawia się pojawieniem się na powierzchni zębów białych, brązowych lub żółtobrązowych plam. Występuje również niedorozwój szkliwa.

Ich przyczyną może być także uraz zęba mlecznego. Uszkodzenie na powierzchni szkliwa świadczy o tym, że uraz nastąpił zanim mineralizacja została ukończona.

Badania wskazują, że choroby z towarzyszącą wysoką gorączką mogą również zaburzać prawidłowy rozwój szkliwa. Białe zmiany mogą być obserwowane w uzębieniu mlecznym wcześniaków. Zmiany obserwuje się także u chorych na celiakię. Najczęściej wady w postaci przebarwień występują na zębach trzonowych i siekaczach mlecznych.

Jednak najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest próchnica, która rozwija się w wyniku braków w szkliwie, dziedziczności lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Dlatego najlepiej udać się do stomatologa dziecięcego, który postawi odpowiednią diagnozę. Dobry dziecięcy dentysta ma odpowiednie podejście i potrafi zachęcić dziecko do współpracy. W przypadku rozpoznania próchnicy specjalista smaruje ząbki dziecka azotanem srebra (lapisowanie). Ząbki najpierw robią się białe w miejscach dotkniętych próchnicą, następnie ciemne, aż do czarnych. Zabieg hamuje dalszy rozwój próchnicy.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Nasiona konopii siewnej w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.