banner

Probiotyki a zarażenie glistą ludzką

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Moje 3 letnie dziecko jest leczone na glistę ludzką, dostał juz dwie dawki leku zentel. Słyszałam ze podczas podawania tego rodzaju leku zabija on nie tylko pasożyta lecz także bakterie potrzebne w organizmie. Czy mogę podawać dla dziecka po tych dawkach leku actimel? Jeżeli tak to jak długo i czy jeżeli leczenie będzie trwało dość długo to czy można podawać actimel po każdej leczeniu?

Witam,

myślę, że to pytanie należy skierować do lekarza. Powinien on udzielić Pani szczegółowych informacji jakie jest działanie leku na organizm i czy faktycznie oprócz pasożytów niszczy również naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Actimel jest jogurtem probiotycznym. W świetle aktualnej wiedzy probiotyki mają udowodnione znaczenie w zwalczaniu dolegliwości we wrzodach żołądka, w leczeniu biegunki infekcyjnej oraz zapobieganiu biegunce poantybiotykowej. Aby mądrze stosować probiotyki, niezbędna jest jednak znajomość działania konkretnego szczepu probiotycznego, jego właściwości i skuteczność w ściśle określonej sytuacji klinicznej.

W czasie leczenia glistnicy zaleca się dietę:

• ubogą w węglowodany (ograniczyć cukier, słodycze, białe pieczywo, pieczywo cukiernicze, miód, słodkie dżemy, soki, kompoty)
• bogatą w białko (chude gatunki mięsa, wędliny, ryby, mleko, twarożek, kefir, jogurt, maślanka, sery)

Domowe sposoby leczenia (pestki dyni, kwaszona kapusta czy śledzie) nie są obecnie polecane ze względu na ryzyko poważnych powikłań.

Ważne jest, aby już podczas stosowania leku podjęła Pani działania mające na celu zapobiegnięcie ponownemu zarażeniu:

• dokładne mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą
• picie przegotowanej wody
• zawsze należy mieć pewność, że przygotowane do spożycia mięso zostało poddane odpowiednio wysokiej temperaturze
• dokładne mycie rąk po wyjściu z toalety i po kontakcie ze zwierzętami.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Jakie wybrać produkty dla niemowlaka?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.