banner

Cheetos w diecie dziecka

Autor: Magdalena Uchman

Proszę o odpowiedź czy chipsy w stylu Cheetos mogę czasem podawać 6 latkowi? Czy one są tak samo niezdrowe jak chipsy solone. Dziękuję za odpowiedź Malwina Z.

Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu: Cheetos Pizzerini Chrupki kukurydziane o smaku pizzy
Kategoria: słone chrupki
Producent: PepsiCo
Opakowanie: 85g
Skład: kasza kukurydziana 69%, olej roślinny rzepakowy, preparat aromatyzujący o smaku pizzy [cukier, maltodekstryna, glukoza, hydrolizowane białko roślinne (zawiera soję), wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, 5' rybonukleotydy disodowe), aromaty, barwniki (betanina, ekstrakt z papryki), warzywa w proszku (cebula, pomidor), serwatka w proszku (z mleka), mąka z chleba świętojańskiego, zioła (bazylia, pietruszka), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromaty dymu wędzarniczego], sól (chlorek sodu i potasu)

Wartość odżywcza:
Wartość energetyczna: 485 kcal/100g produktu
Białko: 6.5g/100g produktu
Węglowodany: 62g/100g produktu; w tym cukry 5g/100g produktu
Tłuszcz: 23 g/100g produktu; w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2,1g/100g produktu
Błonnik: 1.8g/100g produktu
Sól: 1.6 g/100g produktu

Zalety:

- dobry smak
- nie są smażone w głębokim tłuszczu jak pozostałe chipsy lecz wypiekane

Wady:

- produkt wysokokaloryczny
- produkt ma mała wartość odżywczą
- duża zawartość tłuszczu
- duża zawartość soli
- produkt zawiera substancje dodatkowe (konserwanty, dodatki smakowe)

Co na to ekspert?
mgr Magdalena Uchman, dietetyk

Bez względu na rodzaj chipsów, podkuty te charakteryzuje bardzo niska wartość odżywcza, nie mówiąc już o wartościach zdrowotnych. Tego typu przekąski należą do produktów wysokokalorycznych. Fakt, zalecana porcja (30g) nie dostarcza tak wielu kcal, ale które dziecko zakończy jedzenie chipsów na jednej porcji? Stu gramowa porcja chipsów (3 garście) dostarcza prawie 500 kcal. Stanowi to ponad 1/3 dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku 4-6 lat. Duża wartość energetyczna związana jest z zawartością znacznej ilości tłuszczu (namacalnym dowodem są tłuste ręce podczas jedzenia chipsów), niestety najczęściej są to nasycone kwasy tłuszczowe, które wywierają negatywny wpływ na zdrowie. Nasyconych kwasów tłuszczowych powinno być w diecie jak najmniej, zwłaszcza w diecie dziecka, które intensywnie się rozwija. Kolejnym negatywnym aspektem jest to, że zawierają całe mnóstwo substancji dodatkowych konserwujących oraz wzbogacających smak chipsów, żeby były jak najsmaczniejsze i aby dzieci je spożywały w jak największych ilościach, bo to się opłaca. Niestety nie opłaca się to dzieciom, ani ich rodzicom, a wręcz przeciwnie może powodować kłopoty ze zdrowiem. Chipsy są również kopalnią soli. Nadmiar soli w diecie człowieka jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego. W im młodszym wieku dieta będzie zawierała nadmiar soli, tym szybciej nadciśnienie tętnicze może się rozwinąć. Jedyną zaletą chipsów typu Cheetos’y jest to że są one (według deklaracji producenta na stronie) wypiekane, a nie smażone jak inne chipsy. Jednak moim zdaniem nie jest to mocna zaleta, która spowoduje, że produkty te będą polecane dzieciom czy dorosłym zamiast zwykłych chipsów.

W przypadku dzieci, zwłaszcza takich które chodzą do przedszkola/szkoły i mają kontakt z innymi dziećmi, trudno jest zabronić maluchowi spożywania chipsów. W związku z tym lepiej, żeby zjadło niewielką ilość chipsów za pozwoleniem rodziców i zapoznało się z ich smakiem, niż kupowało sobie samo, czy jadło razem z kolegami w niekontrolowanych ilościach. Być może przyzwolenie rodziców na niewielkie ilości chipsów nie będzie odbierane jako zakaz, czyli rzecz którą według większości ludzi koniecznie trzeba złamać. Jednak powinny się one pojawiać w jadłospisie malucha najrzadziej jak się da.

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

Ocena w skali 1-5:
1

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Ocena deserku Monte

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl