banner

Alergia skórna

Autor: Magdalena Uchman

Pani Dietetyk mam problem ze skórą mojego dziecka. Po wyjściu z kąpieli ciągle się drapie i ma wyraźnie suchą skórę. Wiem że to być może pytanie do Dermatologa, ale nasz lekarz powiedział abym sprawdziła najpierw czy synek nie jest na nic uczulony w tym także na mleko. Proszę o opinię czy rzeczywiście problem ze skórą może być spowodowany alergią pokarmową i ewentualnie jak powinnam zmienić dietę syna (3 lata). Z góry dziękuję za pomoc. Amelia.

Moim zdaniem to jest zdecydowanie problem, z którym na samym początku powinien Pani pomóc dermatolog i alergolog. Alergia pokarmowa może ujawniać się na bardzo wiele sposobów poczynając od problemów z przewodem pokarmowym, a kończąc właśnie na problemach skórnych. Do najczęściej występujących problemów skórnych związanych z alergiami pokarmowymi jest pokrzywka. Do skórnych manifestacji alergii zalicza się również AZS-Atopowe Zapalenia skóry. Do głównych objawów AZS zalicza się zaczerwienie skóry, jej nadmierną suchość, swędzenia i skłonność infekcji skórnych.

Do alergenów, które są odpowiedzialne za większość alergii u dzieci zalicza się: białka mleka krowiego, białka jaj, pszenicę, soję, ponadto ryby, owoce morza, orzechy, orzeszki ziemne, pomidory, selera, przyprawy. Należy również pamiętać, że uczulają także dodatki stosowane w pokarmach takie jak: konserwanty, barwniki, itp.

Jedną z metod stosowanych w diagnostyce alergii pomagającą ustalić, który składnik może okazać się uczulającym jest tak zwana próba prowokacji. Na początek lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad na podstawie, którego stwierdzi jakie produkty należy wykluczyć z diety. Następnie należy wyeliminować całkowicie dany składnik z diety na 7-14 dni. Po tym czasie ponownie wprowadza się pokarm potencjalnie uczulający do diety i obserwuje się czy po jego spożyciu wystąpią reakcje alergiczne. Jeśli tak jest, to najczęściej wystarczający dowód to stwierdzenia występowania alergii i do włączenia diety eliminacyjnej z wykluczeniem pokarmu odpowiedzialnego za reakcje alergiczne.

Diety eliminacyjnej nie stosuje się w przypadku gdy alergia nie została potwierdzona. Do dietetyka na pewno warto się udać jeśli u Pani syna zostanie potwierdzona alergia pokarmowa. Wtedy będę mogła Pani konkretnie powiedzieć, co należy z diety wyeliminować, a co włączyć aby zapobiegać wystąpieniu niedoborów żywieniowych.

Zdecydowanie odradzam robienie takich prób prowokacji na własną rękę. Należy się w tej sprawie skonsultować z lekarzem, najlepiej alergologiem. Jedyne co może Pani zrobić to prowadzić obserwacje i spisywać dokładnie co dziecko jadło i kiedy wystąpiły objawy. Jeśli objawy występują tylko po kąpieli, a nie obserwuje Pani żadnych powiązań pomiędzy żywnością, a występującymi objawami, warto zacząć od bardzo błahej sprawy i zmienić dotychczasowy płyn/żel do kąpieli. Czasami detergenty mogą być zbyt agresywne dla delikatnej skóry dziecka. Poza tym kosmetyki często zawierają wiele substancji dodatkowych, które również mogą wywoływać problemy skórne. Na rynku jest wiele kosmetyków, które przeznaczone są dla skóry bardzo wrażliwej. Niestety często są one również dość drogimi kosmetykami.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Zdrowa dieta dla trzylatka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.