banner

Znaczenie orzechów włoskich w codziennej diecie

Autor: Natalia Ciesielczuk

Orzechy włoskie pochodzą z Indii. Ich historia sięga już IV wieku, kiedy to dzięki Rzymianom zostały sprowadzone do Europy. W dzisiejszych czasach uprawiane są przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych , Francji, Rumunii, Chinach i Turcji. W Polsce także rosną drzewa orzechowe, głównie w przydomowych ogrodach, jednak nie są one uprawiane na masową skalę.

W sklepach możemy spotkać orzechy włoskie pod bardzo różnymi postaciami. Nie są często stosowane w przetwórstwie, głównie możemy je znaleźć w różnego rodzaju ciastkach, masach bakaliowych, pieczywach cukierniczych czy jogurtach. Orzechy włoskie są wspaniałym dodatkiem wzbogacającym smak potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko ze względu na smak warto włączyć orzechy włoskie do codziennej diety. Są one przede wszystkim bardzo dobrym źródłem wielu składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niewiele osób wie, że w wielu kulturach były one stosowane jako środek leczniczy.

Surowcem lekarskim poza owocem były także łupiny, liście oraz kora. W medycynie tradycyjnej stosowano odwary z liści przy leczeniu różnego rodzaju chorób pasożytniczych. Ponadto, orzechy wpływały korzystnie na trawienie oraz hamowały ból. Dzięki wysokiej zawartości garbników, znajdujących się w łupinach i liściach, napary niezwykle skutecznie pomagały przy dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Preparaty sporządzane na bazie orzechów działają przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Właściwości orzechów włoskich wynikają z tego, iż w swoim składzie zawierają znaczne ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych, witamin oraz białka. Szczególne znaczenie mają jednak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ to dzięki nim spożywanie orzechów skutkuje obniżeniem poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Orzechy włoskie w swoim składzie zawierają znaczne ilości kwasów omega-3 oraz omega-6, dzięki czemu obniżają ryzyko zachorowania na choroby takie jak zawał, miażdżyca czy choroba niedokrwienna. Ponadto, wspomagają pracę układu nerwowego, chronią przed depresją, przyspieszają procesy myślowe oraz usprawniają pracę mózgu.

Porównując orzechy włoskie z innymi orzechami, to właśnie one zawierają największe ilości kwasów omega-3. Dla przykładu, w niepełnej garści orzechów (około 28g), znajduje się około 2,6 g, co stanowi 200% zalecanej dziennej dawki. Nie można jednak zapominać o kwasach omega-6, które zapobiegają zakrzepom, wspomagają leczenie nadciśnienia, otyłości, cukrzycy oraz choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka.

Poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, bardzo cennymi składnikami orzechów są przeciwutleniacze, które chronią komórki przed starzeniem oraz wspomagają odporność organizmu. Głównymi antyoksydantami występującymi w orzechach są witamina C i E. Ponadto, w orzechach można znaleźć szereg składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, żelazo, cynk czy mangan.

Orzechy włoskie są wspaniałym przykładem produktu wpływającego zarówno na kondycję naszego ciała, jak i mózgu. Jeśli nie istnieją odpowiednie przeciwwskazania, powinny znaleźć się w diecie każdego z nas.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Dobroczynne właściwości aronii

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.