banner

Owocowe abecadło (część III)

Autor: Marzena Orłowska

Sięgaj po owoce przez cały rok

Amerykańscy żywieniowcy podzielili owoce według kolorów. Wystarczy zjeść trzy razy dziennie warzywa i dwa razy dziennie owoce z każdej barwy, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Warto pamiętać, że ciemne owoce są bardziej wartościowe od jasnych, czerwone od żółtych, a kwaśne od słodkich. Najlepiej kupować owoce w całości i na wagę. Zapakowane w folię są mniej świeże i szybciej się psują. Z jakich owoców możemy teraz korzystać?

1. Pomarańcza – ma słodki i soczysty miąższ, dostarcza 25 kcal w 100g. Pomarańcza zawiera witaminę A, E, C, witaminy z grupy B oraz sód, potas, wapń, magnez. Owoc ten chroni przed starzeniem, przyspiesza przemianę materii, ma właściwości krwiotwórcze, chroni przed osteoporozą, wspomaga odchudzanie, dostarcza energii, odkwasza organizm, obniża poziom cholesterolu, wspomaga trawienie, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Z pomarańczy można przygotować marmoladę, desery, sałatki, galaretki, syrop lub jako dodatek do pieczonych mięs. Można również dodawać skórkę pomarańczową do deserów. Zjedzenie jednej pomarańczy zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dwie pomarańcze zawierają tyle wapnia co szklanka mleka.

2. Poziomka – to słodki i aromatyczny owoc, który dostarcza 35 kcal w 100g. Zawiera witaminę C, K, witaminy z grupy B oraz żelazo, wapń i magnez. Poziomka korzystnie wpływa na przemianę materii, oczyszcza organizm, łagodzi problemy skórne, ma działanie przeciwmiażdżycowe, pomaga przy wysokim ciśnieniu. Z poziomek można przygotować dżem, kompot, herbatę lub użyć jako dodatek do deserów. Owoce te są delikatne, dlatego najlepiej smakują świeże.

3. Wiśnia – dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia, zawiera 50 kcal w 100g. Wiśnie zawierają witaminę A, C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak potas, wapń i magnez. Owoce te zapobiegają próchnicy zębów, działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, wspomagają odchudzanie, oczyszczają jelita, regulują proces trawienia, likwidują zaparcia, pomagają zwalczać przeziębienie. Wiśnie są delikatne, nie lubią długiego przechowywania i są podatne na pleśnienie. Można z nich przygotować sok, kompot, dżem, ciasta, galaretki, desery, nadzienia pierogów, naleśników, sosy do mięs.

4. Żurawina – świeże owoce mają cierpki smak i nie są chętnie spożywane. 100g świeżej żurawiny dostarcza 36 kcal, a suszonej ponad 300 kcal. Żurawina zawiera witaminę C, E, witaminy z grupy B oraz potas, sód, fosfor, magnez i żelazo. Owoc ten zapobiega problemom z układem moczowym, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, zwalcza infekcje dróg moczowych, chroni układ krwionośny, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, podwyższa poziom dobrego cholesterolu, działa przeciwnowotworowo, poprawia przemianę materii, zapobiega próchnicy. Z żurawiny można przygotować dżem, sok, koktajl, deser , sos do mięs lub jako dodatek do muesli czy jogurtu.

Lato i jesień to dobry czas by nie tylko jeść świeże owoce, ale również by przygotować domowe przetwory z owoców. Warto ograniczyć ilość cukru dodawaną do takich przysmaków. Jeśli cierpisz na cukrzycę lub nadwagę sięgnij po domową galaretkę. Świetnie nadają się do tego owoce agrestu, pigwy czy porzeczki, ponieważ zawierają duże ilości pektyn.

Jeśli chcesz cieszyć się owocami przez cały rok, postaw na mrożenie, jest to dobra metoda konserwowania żywności. Do mrożenia nadają się maliny, wiśnie, borówki, truskawki, jagody, porzeczki. Owoce do tego celu nie mogą nosić śladów psucia, powinny być świeże, dojrzałe i dokładnie umyte. Nie zapominaj o owocowym bogactwie natury!

Marzena Orłowska
Mama 2-latka

Przeczytaj także: Owocowe abecadło (część II)

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.