banner

Moc szparagów

Autor: Agnieszka Tokarz

Przyszła wiosna, a wraz z nią sezon na wiele różnokolorowych i odżywczych produktów. W tym miesiącu przyjrzymy się tym z nich, które już goszczą na niektórych, a w krótkim czasie opanują wszystkie targowiska. Mowa o szparagach.

Uważane są za dosyć luksusowy produkt, o czym świadczy przede wszystkim ich cena, choć w środku sezonu nie różni się wiele od typowych polskich roślin korzeniowych. Występuje w trzech odmianach: białej, fioletowej i zielonej- i to tę odmianę najczęściej można spotkać w Polsce.

Szparagi to skarbnica wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, są potrawą łatwostrawną i dietetyczną ( w 100g znajdziemy jedynie 18 kcal).

W ich skład wchodzą m.in.:

1. Błonnik - nasz naturalny sprzymierzeniec w walce z dodatkowymi kilogramami, reguluje stan nasycenia oraz poprawia pracę naszych jelit
2. Witaminy C, A i E oraz beta karoten- poprawiają naszą odporność, dbają o prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci , wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe
3. Kwas foliowy- witamina niezbędna dla wszystkich kobiet planujących lub będących w ciąży, wpływający na prawidłowy rozwój płodu i zapobieganie wadom cewy nerwowej, ponadto wspomaga pracę układu krążenia i regenerację komórek
4. Wapń i fosfor- to składniki mineralne, które dbają o nasz kościec i zęby, wapń bierze też udział w skurczu mięśni szkieletowych
5. Potas- razem z sodem reguluje gospodarkę kwasowo zasadową w organizmie, w połączeniu z asparaginą, którą również znajdujemy w szparagach, wpływa na właściwości moczopędne tego produktu.

Ze względu na małą zawartość sodu jest to produkt zalecany w każdej ilości dla osób z nadciśnieniem. Doskonale sprawdzi się również w dietach oczyszczających, ze względu na łagodne działanie moczopędne i przeczyszczające. Jedynym wykluczeniem do jedzenia szparagów jest dna moczanowa czy inne dolegliwości nerek, gdyż jest to produkt bogaty w związki purynowe mogący wywoływać lub nasilać objawy choroby.

Jak je przyrządzać? Nadają się do każdej potrawy, można je gotować, smażyć, dusić. Podawać na ciepło np. w postaci zupy czy jako składnik wykwintnych zapiekanek i omletów, lub na zimno w sałatce czy zawinięte w szynkę parmeńską z jajkiem w koszulce. Najsmaczniejsze wymagają jedynie 2-3 minut obgotowania w wodzie lub na parze.

Świetnie smakują w polskiej wersji z masłem i bułką tartą, choć połączenie oliwy z oliwek, soku z cytryny z solą i pieprzem również jest wyśmienite. Ze względu na delikatny smak, świetnie będą się komponować z wyrazistymi sosami na bazie musztard, octu winnego czy białego wina.

Na koniec nie zapominajmy również, że jest to potrawa uważana za naturalny afrodyzjak. Odpowiada za to zawarty w szparagach kwas foliowy. Wpływa on na poziom histaminy- neuroprzekaźnika, który potęguje doznania seksualne . W swoim składzie szparagi zawierają również fitoestrogeny, działające podobnie do żeńskich hormonów , które odpowiadają za popęd płciowy. Ilość fitoestrogenów jest jednak na tyle niewielka, że nie muszą ich wyeliminować ze swojej diety kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Smacznego!

Agnieszka Tokarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Wiosenne koktajle

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.