banner

Konsultacja dietetyczna na NFZ?

Autor: Sara Przysowa

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale istnieje możliwość odbycia wizyty u dietetyka bezpłatnie, na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak nie jest to usługa dostępna dla wszystkich. Skierowanie można uzyskać od lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), czyli lekarza pierwszego kontaktu lub w poradni chorób metabolicznych. Najczęściej jest ono wystawiane z powodu otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub innych chorób metabolicznych. Zła informacja jest taka, że na taką wizytę u dietetyka można czekać nawet 2 lata…

Ułatwiony dostęp dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 5?

Teraz ciekawostka. Wg Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 kobiety w ciąży i rodzice dzieci w wieku 0-5 lat, od 2017 r. powinni mieć zapewniony dostęp do porad żywieniowo – dietetycznych . Cokolwiek to znaczy. Nie jest tam określone kto, kiedy i na jakich zasadach udziela takich konsultacji. Wspomniane jest natomiast, że należy wzmocnić rolę położnych, pielęgniarek i higienistek szkolnych w działaniach profilaktycznych dotyczących zachowania prawidłowej masy ciała. Okej, fajnie to brzmi. Tylko niech mi ktoś odpowie na jedno pytanie: czy te osoby wiedzą cokolwiek o żywieniu człowieka? Z mojego doświadczenia wynika, że niewiele. Zbyt mało, by komukolwiek mogli udzielać porad związanych z dietetyką. Tak więc, rozporządzenia rozporządzeniami, a w realnym świecie, szanse na profesjonalną konsultację na NFZ kobiet ciężarnych i rodziców małych dzieci są praktycznie zerowe. A co dopiero mówić o dzieciach, które przekroczyły 5 rok życia? Ich w wyżej opisanym dokumencie nie ujęto…

Jak więc się dostać do dietetyka bezpłatnie?

Jeśli lekarz wystawi skierowanie, wystarczy przekopać cały internet w poszukiwaniu placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ na konsultacje dietetyczne (w Warszawie porad na NFZ udziela np. IŻŻ - Instytut Żywności i Żywienia), zapisać się, a potem odczekać 2 lata… I już! Kiedy jednak potrzeba konsultacji jest pilna, a akurat wylądujemy w szpitalu na oddziale, można uzyskać bezpłatną konsultację, bo tam, musi być dietetyk, przynajmniej na papierze. Żarty żartami, ale niestety tak wygląda polska rzeczywistość.

Co więc pozostaje?

Najszybszym sposobem uzyskania konsultacji dietetycznej jest zapłacenie za nią. Po prostu. Jednak i tu zaczynają się schody. W Polsce zawód dietetyka jest zawodem nieregulowanym, czyli najprościej mówiąc, każdy może nim zostać, nawet po najkrótszym kursie. Ja uczę się tego zawodu już 5 rok i wciąż czuję, że jeszcze dużo do odkrycia przede mną. Natomiast osoby po kursach, zbyt mało wiedzą by umieć odróżnić morze informacji wątpliwych, od tej jednej rzetelnej. I przekazują dalej swoim podopiecznym nieprawdziwe i niesprawdzone zalecenia żywieniowe, które mogą nieść ze sobą negatywne konsekwencje ich stosowania. Dlatego warto znaleźć osobę, która ma odpowiednie kwalifikacje, i do niej udać się na prywatną konsultację dietetyczną.

Sara Przysowa

Dietetyk

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami: Znajdziesz u nas Jadłospisy i Menu dla całej Rodziny.

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.