banner

Dieta dla zdrowych oczu

Autor: Magdalena Kot

Oczy – zwierciadło duszy. Jak o nie dbać? Z pewnością należy się dobrze wysypiać, ograniczać wpatrywanie się w źródła białego światła jak smartfony czy tablety, ale również możemy zwrócić uwagę na to, co znajduje się na naszych talerzach.

Dieta jest niezwykle ważna w kontekście ochrony naszego wzroku przed niszczącymi oksydantami związanymi z procesami starzenia się organizmu jak m.in. przy zwyrodnieniu plamki żółtej.

Spożywanie diety bogatej w witaminy A,C,E, może w znaczny sposób zahamować te zmiany.

Dodatkowo, na naszym talerzu, powinny się znaleźć warzywa i owoce bogate w luteinę i zeaksantynę, karotenoidy powszechnie dziś poddawane badaniom i ściśle połączone ze zdrowiem narządu wzroku.

Luteina i zeaksantyna są żółtymi pigmentami wpływającymi na kolor warzyw i owoców. Ale nie tylko. Nie na darmo dietetycy zachęcają do spożywania ‘tęczy’ czyli urozmaicenie diety w wiele drobnych mikroskładników kryjących się pod specyficznymi kolorami naszych warzyw czy owoców.

Zeaksantyna, luteina i mezozeaksantyna, która powstaje z luteiny, tworzą zespół karotenoidów odpowiedzialnych za funkcjonowanie plamki żółtej odgrywając główną rolę w pochłanianiu szkodliwego niebieskiego światła. Badania wykazują, że osobnicy posiadający mniejsze stężenia owych pigmentów są znacznie bardziej narażeni na rozwój m.in zwyrodnienia plamki żółtej co, z biegiem czasu, może doprowadzić do znacznego pogorszenia się funkcjonowania narządu wzroku.

Karotenoidy te nie mogą być wytworzone w organizmie, musimy je dostarczyć z dietą.

Największe ich bogactwo znajdziemy w różnokolorowej papryce czy kukurydzy, ale również w warzywach zielonych takich jak szpinak, sałata, brokuły, por, groszek zielony czy jarmóż. Znajdziemy je również w pomarańczach.

Szybka obróbka termiczna tych warzyw jest wskazana, aby zwiększyć absorbcję karotenoidów przez organizm.

Zwierzęcym źródłem luteiny i zeaksantyny oraz wielu witamin, w tym wspomnianych witamin A i E , jest nasze pokorne jajko.

Kolorowa szakszuka połączy nam te dwa źródła omawianych tu karotenoidów i z pewnością przyniesie wiele zadowolenia naszemu podniebieniu. Danie to, pochodzące z Jerozolimy, jest spożywane głównie jako późne śniadanie lub wczesny obiad.

Szakszuka

  • 1 czerwona papryka
  • 1 żółta lub pomarańczowa papryka
  • 1 cebula
  • 4 dojrzałe pomidory bez skórki lub ½ puszki pomidorów
  • 2 – 3 garście szpinaku
  • 2-3 jajka ( po jednym jajku na osobę )
  • Sól,pieprz, papryka w proszku ( może być lekko ostra według gustu )

Posiekaną cebulę podsmażyć na małej ilości oleju, dodać paprykę posiekaną w drobne cząstki lub paski, poddusić. Następnie dodać pomidory w cząstkach, przyprawić według gustu i poddusić całość lekko mieszając. Dodać szpinak i poczekać jak nam się zintegruje z warzywami. Kiedy nasza baza będzie już ładnie podduszona a warzywa będą miękkie możemy przystąpić do ostatniej fazy przygotowania tego dania. W warzywach należy zrobić 2-3 lekkie wgłębienia, do których wbijamy po jednym jajku. Patelnię przykrywamy pokrywką i czekamy aż nasze jajka sadzone będą gotowe. Szeroką szpatułką lub łyżką przenosimy na talerz porcje z jednym jajkiem i warzywami i podajemy z tostowanym chlebkiem lub kaszą.

Smacznego!

inż. Magdalena Kot

Dietetyk

Przeczytaj także: Profilaktyka krzywicy – Witamina D

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.