banner

Cynamon

Autor: Aleksandra Reyer

Cynamon to sproszkowana kora drzewa z rodziny wawrzynowatych – cynamonowca, które początkowo występowało jedynie w północnej i północno-wschodniej części Azji. Obecnie uprawia się je w całej strefie subtropikalnej. Cynamon prawdopodobnie jest najstarszą przyprawą świata, znaną już prawie 5 tysięcy lat temu. Rozróżnia się 2 najbardziej popularne jego odmiany: Cejloński oraz Cassia. Cynamon Cejloński jest łagodniejszy i bardziej słodki oraz droższy od powszechnie dostępnego w sklepach cynamonu Cassia.

Cynamon swój słodkawy smak i niepowtarzalny zapach zawdzięcza zawartym w nim olejkom eterycznym. Głównym z nich jest aldehyd cynamonowy. Dzięki charakterystycznemu aromatowi chętnie wykorzystujemy go przy przyrządzaniu potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. Łatwo komponuje się z innymi przyprawami, wchodzi w skład przyprawy do piernika oraz curry.

Cynamon oprócz walorów smakowych posiada także szereg właściwości leczniczych. Przede wszystkim wspomaga procesy trawienia, zaleca się go osobom mającym problemy z wzdęciami, niestrawnością i biegunkami. Ma działanie antybakteryjne i silnie wspomaga leczenie drożdżycy. Posiada właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdza się przy przeziębieniach. Dodatkowo jest obecny w wielu kosmetykach ujędrniających i przeciwdziałających wypryskom, przez co pomaga troszczyć się o naszą urodę od zewnątrz. Badania na temat obniżania przez cynamon stężenia glukozy we krwi u diabetyków oraz stężenia cholesterolu we krwi prowadzą do sprzecznych wniosków.

Równie często, jak o właściwościach korzystnych, słyszymy o szkodliwości cynamonu. To za sprawą zawartej w nim kumaryny. Mówi się, że substancja ta w nadmiernych ilościach może być toksyczna, podejrzewa się ją o wywoływanie marskości wątroby, chorób nerek i nowotworów. Równocześnie pojawiają się także dane świadczące o antynowotworowych właściwościach kumaryny. Ze względu na te sprzeczne doniesienia ustalono dawkę bezpieczną, która wynosi 0,1 mg kumaryny / kg masy ciała / dobę. W kilogramie cynamonu znajdziemy ok. 2-4g kumaryny (więcej kumaryny zawiera cynamon Cassia niż Cejloński), więc ciężko o przedawkowanie przez sporadyczne doprawianie potraw. Pamiętać jednak należy, że kumaryna jest zawarta także w piernikach, ciastach, herbatach, płatkach śniadaniowych, gumach do żucia i innych produktach z dodatkiem cynamonu. Kumaryna charakteryzuje się również właściwościami rozrzedzającymi krew. Z tego względu powinny jej unikać osoby mające problem z krzepliwością krwi lub zażywające leki przeciwzakrzepowe.

Kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania cynamonu w dużych ilościach ze względu na niejednoznaczne wyniki doświadczeń naukowych. Kobiety karmiące, jeśli zdecydują się wprowadzić cynamon do diety, powinny bacznie obserwować swoje dziecko, gdyż może wystąpić u niego reakcja alergiczna.

Cynamon jest pysznym dodatkiem do potraw, szczególnie często wykorzystywanym w czasie zimy i zarazem kojarzącym się ze Świętami Bożego Narodzenia. Kobiety w ciąży i karmiące powinny jednak spożywać go z rozwagą.

mgr Aleksandra Reyer
Dietetyk

Przeczytaj także: Pigwa

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.