banner

Alkohol w ciąży? NIE!

Autor: Aleksandra Reyer

Wciąż świadomość społeczna na temat spożywania alkoholu w ciąży jest dość niewielka. Co prawda pojawia się coraz więcej kampanii poruszających tą tematykę. Spoty reklamowe, ulotki, plakaty. Na forach internetowych znaleźć można jednak wiele wpisów kobiet, które nie mają pojęcia, jak bardzo szkodliwy jest wpływ alkoholu na rozwijające się dziecko. Wciąż można się spotkać z opinią, że picie kieliszka czerwonego wina od czasu do czasu podczas ciąży nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego.

Żaden naukowiec nie określił dotąd ilości alkoholu, którą można bezpiecznie spożyć w czasie ciąży, bez szkody dla dziecka. Pewne jest, że rzadsze korzystanie z trunków będzie niosło za sobą mniej wyraźne konsekwencje dla potomka, niż nadużywanie ich każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że niektórych następstw wynikających z picia alkoholu w ciąży możemy nie być nawet świadome. Dziecko może mieć np. problemy z nauką, ze skupieniem uwagi, gorszą pamięć, niższy iloraz inteligencji, czy kłopoty w relacjach z rówieśnikami. My natomiast wcale nie powiążemy tych symptomów z kilkoma kieliszkami „napoju wyskokowego”, które spożyłyśmy w okresie ciąży. Lekarz natomiast zaburzenia występujące u dziecka określiłby jako Alkoholowy Efekt Płodowy (FAE – Fetal Alkohol Effects).

Alkohol spożywany przez ciężarną do 5 tygodnia ciąży powoduje obumieranie komórek nerwowych, co może spowodować zaburzone kształtowanie się poszczególnych obszarów mózgu. W tym czasie kobieta jeszcze często nie jest świadoma, że nosi pod sercem nowe życie i nie rezygnuje z alkoholu. Może to doprowadzić w najgorszym przypadku nawet do poronienia.

Należy zdawać sobie sprawę, że alkohol który spożyjemy, w całości przenika przez łożysko i jest wchłaniany przez organizm dziecka. Po ok.60 minutach stężenie alkoholu we krwi dziecka jest równe jego stężeniu w naszym organizmie. Wiąże się to z nieodwracalnymi fizycznymi, umysłowymi i behawioralnymi uszkodzeniami płodu. Jest to najcięższa konsekwencja dla dziecka, tzw. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS - Fetal Alcohol Syndrome).

Cechy charakterystyczne, które występują u dziecka z tym syndromem to:

-niska masa urodzeniowa, mały obwód główki, wolne przybieranie na wadze
-nietypowe rysy twarzy: szeroko rozstawione małe oczy, opadające powieki, wąskie czoło, zadarty krótki nos, cienka górna warga, mała żuchwa, wygładzona rynienka podnosowa, spłaszczona środkowa część twarzy, zdeformowane uszy
-krótka szyja, problemy ze słuchem i wzrokiem, zniekształcenie i/lub niedorozwój dłoni i paznokci
-wady serca, wątroby, stawów

Nie wszystkie z nich muszą występować razem, mogą mieć różne nasilenie u poszczególnych dzieci. Zależne są od tego kiedy i w jakiej ilości ciężarna spożywała alkohol. Często nasilają się po 2 roku życia dziecka.

Dodatkowo uszkodzenia mózgu prowadzą do opóźnienia rozwoju i upośledzenia umysłowego dziecka. Jest ono nadpobudliwe i impulsywne, ma problemy związane z zachowaniem: brak organizacji, samokontroli. Występują problemy z myśleniem abstrakcyjnym, trudności z uczeniem się. Cechuje je niska samoocena, upartość, złośliwość, łatwość popadania w stany depresyjne. Dziecko może mieć problem z samodzielnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Wyżej wymienionych objawów nie da się wyleczyć. Pamiętajmy jednak, że można im zapobiec poprzez abstynencję od alkoholu podczas całej ciąży.

Aleksandra Reyer
Dietetyk

Przeczytaj także: Owoce w diecie karmiącej mamy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.