banner

Wymioty, refluks oraz zapalenie przełyku w ciąży

Autor: Paulina Jonkisz

Czy dieta zmniejszy dolegliwości?

Ciąża to wyjątkowy czas. Niestety przyszłe mamy nierzadko muszą się w jej trakcie zmagać z wieloma nieprzyjemnościami. Problemy najczęściej dotyczą układu pokarmowego – przełyku oraz żołądka. Odpowiednia dieta, o ile nie wyleczy z choroby, to zmniejszy dolegliwości z nią związane.

Nudności i wymioty

Pojawiają się głównie w I trymestrze ciąży i dotyczą od 50% do 90% ciężarnych. W tym około 0,1% kobiet cierpi na tzw. wymioty niepowściągliwe, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji ( chore najczęściej kierowane są na oddział szpitalny i tam odpowiednio leczone). Nudności i wymioty często są wywołane czynnikami hormonalnymi – wysokim stężeniem żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Im wyższy ich poziom, tym cięższe dolegliwości. U kobiet otyłych stężenie estrogenów jest zazwyczaj wyższe w porównaniu z tymi o normalnej masie ciała. W związku z tym opisane wyżej nieprzyjemności częściej będą dotyczyły Pań z nadmierną masą ciała. Co ciekawe, także kobiety będące w pierwszej ciąży zazwyczaj mają bardzo wysoki poziom tych hormonów i one także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Aby zminimalizować częstość oraz zmniejszyć nasilenie nudności czy wymiotów należy przeanalizować swoją dietę pod kątem produktów spożywczych wywołujących lub nasilających problemy. Ważne jest, aby jeść często i małe porcje oraz uzupełniać utracone płyny. Nie powinno się zażywać leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego!

Refluks żołądkowo – przełykowy oraz zapalenie przełyku

Refluks to cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się refluksu jest rozwijające się w brzuszku mamy dziecko. Im jest ono większe, tym bardziej podnosi ku górze jeden z mięśni znajdujących się na pograniczu jamy brzusznej oraz jamy klatki piersiowej – przeponę, która zaczyna uciskać przełyk.
Drugą częstą przyczyną jest nieprawidłowe oczyszczanie przełyku z kwaśniej treści żołądkowej. Może być też wywołany przez obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Na czym to polega? Otóż ciśnienie w żołądku jest przeważnie wyższe niż w przełyku. W związku z tym treść pokarmowa bardzo często byłaby „wypychana” z powrotem do przełyku, gdyby nie to, że na granicy żołądka i przełyku mamy odpowiedni mięsień – dolny zwieracz przełyku. Powinien otwierać się tylko wtedy, aby pożywienie znajdujące się w przełyku mogło przedostać się do żołądka. Refluks może pojawić się, gdy zwieracz nie działa prawidłowo i otwiera się też wtedy, gdy w przełyku nie zalega pokarm . W takiej sytuacji zostają uchylone drzwi dla kwaśnej treści pokarmowej z żołądka, która wędruje do przełyku i wywołuje nieprzyjemne skutki.

Zapalenie przełyku najczęściej wywołane jest zaleganiem kwaśnej treści pokarmowej, która podrażnia ściany przełyku. Głównym objawem jest uczucie kwaśniej treści w ustach.

Aby zminimalizować niepożądane skutki tych chorób trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie – unikamy nadmiaru tłuszczu, czekolady, mocnej herbaty, coca – coli, kawy oraz oczywiście alkoholu.

Warto także spać z uniesioną głową na lewym boku ( gdy śpimy na prawym objawy refluksu się nasilają).

Paulina Jonkisz
Dietetyk

Przeczytaj także: Dolegliwości ciążowe – zmiany w żywieniu

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.