banner

Prawidłowe żywienie matek karmiących

Autor: Natalia Ciesielczuk

Laktacja to bardzo ważny okres w życiu każdej młodej mamy. Karmienie dziecka piersią jest zalecane przez wielu specjalistów. Jednak u wielu kobiet budzi lęk, wynikający z nieznajomości technik oraz zasad prawidłowego odżywiania w tym okresie. Wśród karmiących mam krąży bardzo wiele mitów na temat żywienia w laktacji, które często mijają się z prawdą.

Warto zaznaczyć, że skład kobiecego mleka jest w minimalnym stopniu zależny od tego, co kobieta spożywa. Nawet, jeśli w diecie matki występują jakieś niedobory, zawartość składników w mleku utrzymuje się na stałym poziomie, co niestety odbywa się kosztem karmiącej kobiety. Kaloryczność tego mleka wynosi zazwyczaj około 75 kcal na 100 ml, a jedynymi jego składnikami, zależnymi od diety są niektóre kwasy tłuszczowe oraz poszczególne witaminy i minerały.

Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana oraz składać się z produktów, które mama lubi jeść. Zapotrzebowanie na energię zwiększa się bowiem w okresie karmienia nawet o 670 kcal, dlatego ważna jest zarówno regularność spożywania posiłków jak i ich kaloryczność. Dobrym rozwiązaniem jest zatem jeden dodatkowy posiłek lub dwie przekąski, dzięki temu mama może zapobiec przejadaniu się. Bardzo ważna w tym okresie jest także ilość spożywanych płynów, w okresie letnim mama karmiąca powinna wypijać nawet 3 litry wody.

Kobiety karmiące piersią często wprowadzają u siebie dietę bezlaktozową i bezmleczną, co niestety nie jest uzasadnione, ponieważ laktoza jest stałym składnikiem kobiecego mleka i jej zawartość nie zależy od diety. Mamy często także rezygnują z warzyw kapustnych, aby dzieci nie miały z tego powodu wzdęć, jednak występowanie tych objawów u mamy nie ma przełożenia na dziecko. Kobiece mleko powstaje z krwi, dlatego też jego składniki nie mają właściwości wzdymających.

Zaleca się natomiast, aby kobieta karmiąca unikała w swojej diecie ryb takich jak rekin, miecznik i makrela. Są to ryby, które długo przybierają na wadze oraz żywią się innymi rybami, co może prowadzić do tego, że zawierają w swoim składzie dużo substancji szkodliwych. Nie zaleca się także mamom karmiącym spożywania sushi i serów pleśniowych.

Mitem krążącym wśród mam jest także to, że podczas karmienia piersią nie można spożywać napojów takich jak kawa czy herbata. Kawa, jak i herbata mogą być pite, tyle, że w ograniczonych ilościach. Najlepszym czasem na spożywanie tych napojów jest czas po karmieniu. Spożycie około 300 mg kofeiny dziennie, co daje w przeliczeniu 3 filiżanki kawy albo 6 filiżanek herbat, nie powinno spowodować żadnych niekorzystnych objawów u karmionego kobiecym mlekiem dziecka.

Niezmiernie ważne jest unikanie alkoholu, nawet najmniejsze dawki mogą mieć niekorzystne działanie na laktacje, natomiast częste spożywanie alkoholu może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka.

Mamy, które karmią piersią tracą dziennie około 250 mg wapnia wraz z mlekiem. Przy dobrze zbilansowanej i różnorodnej diecie, nie ma potrzeby wprowadzania suplementów tego pierwiastka. Aby zapewnić sobie odpowiednią podaż wapnia kobieta karmiąca powinna spożywać produkty takie jak jogurty, maślanki, kefiry, twarogi, sery żółte, orzechy czy zielone warzywa. Przyjmowanie suplementów zaleca się jedynie wtedy, kiedy kobieta z racji nietolerancji laktozy nie spożywa produktów mlecznych.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Algi morskie w diecie karmiącej

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.